Poslechněte si ten zvuk!

Motor desetiletí! Úžasný nabušený stroj požene divokou valkýru

Motor V12 pro Aston Martin Valkyrie - 13
Zdroj: Aston Martin
Téma:

Extrémní stroj potřebuje extrémní motor. A to, co chystá britský Aston Martin, je naprostý extrém. Pro hypersport Valkyrie vyvíjí společně s Cosworthem atmosférický vidlicový dvanáctiválec s neuvěřitelným výkonem 1014 koní!! Podívejte se na ten nádherný stroj a poslechněte si zvuk, který připomíná staré dobré formule.

Pokud má brzy přijít konec spalovacích motorů, tohle je důstojný poslední vládce. Nejvýkonnější atmosférický agregát světa: vidlicový dvanáctiválec Cosworth. Žádné turbo, žádný kompresor, ale stará dobrá atmosféra, objem 6,5 litru, výkon 1014 koní (746 kW) při 10.500 ot./min, točivý moment 740 Nm při 7000 ot./min a omezovač na ohromující hodnotě 11.100 ot./min.

 

A k tomu všemu zvuk jak F1! Pusťte si video a poslouchejte:

 

 

Úžasný motor bude pohánět chystanou “raketu“ Aston Martin Valkyrie. Britská automobilka při jeho vývoji spojila síly s další anglickou legendou – společností Cosworth, která vyrábí sportovní vozy a známá je dlouholetým působením ve Formuli 1.

 

Obě firmy se teď dmou pýchou. Zaslouženě. “Pro každého, kdo má v krvi alespoň kapku benzinu, je tohle absolutní špička. Nic nezní lépe a nic nedokáže vyvolat tolik emocí a vzrušení. Výsledkem je mimořádný motor, pochybuji, že bude někdy překonán,“ tvrdí prezident Aston Martinu Andy Palmer.

 

Fotogalerie: Mistrovské dílo, motor V12 pro Aston Martin Valkyrie

1
/
10
Zdroj: Aston Martin
Motor V12 pro Aston Martin Valkyrie - 20

 

Valkyrie dostala jméno po valkýrách, válečnicích ze severské mytologie, které se proháněly na okřídlených koních. Má to být špičková raketa s vyladěnou aerodynamikou a nízkou váhou kolem jedné tuny i s náplněmi. Tomu inženýři podřídili i použité materiály a šetřilo se třeba i na světlometech nebo znaku, který bude jen vyleptaný. Také motor váží jen 206 kilo, což je až neuvěřitelné, když se na něj podíváte.

 

Fotogalerie: Raketa Aston Martin Valkyrie

1
/
10
Zdroj: Aston Martin
Aston Martin Valkyrie - 20

 

Atmosférický agregát dostane navíc posilu v podobě hybridního ústrojí - systém rekuperace brzdné energie má výkon ještě zvyšovat, z Cosworthu už dřív probleskla zpráva o neskutečných 1.130 koních (843 kW).

 

To všechno dohromady má umožnit rychlost přes 400 km/h. V zatáčkách by měla Valkyrie čelit přetížení 4,5 G. A pozor, agregát splňuje aktuální emisní limity.

 

 

Aston Martin vyrobí jen 175 těchto “stíhaček“, 25 z nich dostane označení AMR Pro a ještě vyladěnější aerodynamiku výhradně pro závodní okruhy. Cena se má v přepočtu pohybovat kolem 60 milionů korun.

Související témata:
TN.cz