Dopravní situace

Mokro, listí nebo mlha. Na silnicích začíná nejhorší část roku!

Téma:

Nejměné 11 lidí zemřelo na českých silnicích od začátku září. Podle odborníků začíná nejhorší období pro řidiče. Doposud suché silnice totiž s podzimem stále častěji skrápí déšť, brzy se přidají mlhy a padající listí ze stromů. To všechno zvyšuje riziko dopravních nehod.

Uprostřed léta byl po sedmé hodině večer ještě nejeden z nás na koupališti. V ten samý čas je ale v září už skoro tma. "Snížená viditelnost přichází mnohem dříve než v těch prázdninových měsících, na což v lidský zrak není po tom slunečném období tolik zvyklý," vysvětluje Zdeněk Patík z BESIPu.

 

Právě to je rizikové období pro nehody. Tak jako třeba v sobotu večer u Nového Jičína. Při srážce dvou aut se tam zranilo hned osm lidí, tři z toho byly děti. Záchranáři je rozvezli do dvou nemocnic.

 

Pěti zraněnými skončila i podvečerní nehoda na Blanensku. Řidič tam nezvládl jízdu na mokré silnici a svůj vůz zdemoloval nárazem do stromu.

 

 

K nehodám často přispívají i chodci, kteří zapomínají na reflexní prvky. Možná na to v noci ze soboty na neděli doplatil životem muž u Chraštice na Příbramsku - řidič už neměl šanci zareagovat a přejel ho.

 

Stal se tak jednou z jedenácti zářijových obětí na silnicích. Podobnou nehodu přitom řešili policisté v pátek v Hranicích na Moravě.

 

K nehodám s tragickými následky vyjížděli v září policisté třeba k Valašskému Meziříčí, kde se stmíváním boural motorkář. Nebo do plzeňské místní části Litice. Zatím nejtragičtějším dnem byl čtvrtek. To zemřelo na silnicích hned pět lidí.

Související témata:
pez, Petr Zapletal TN.cz