Hledej
Přísnější pravidla

Ministerstvo chce rozšířit zákaz jízd pro kamiony. Řidiči se bouří

Kamiony (ilustrační snímek)
Zdroj: Profimedia

Kamiony nesmějí na české dálnice v neděli od 13:00 do 22:00, ministerstvo chce být přísnější a rozšířit zákaz už od sobotní půlnoci. Píše to Mladá fronta DNES. Řidičům se nelíbí, že budou muset celou neděli čekat a že se jejich cesty celkově prodlouží.

V Česku chybí zhruba 1500 odstavných míst pro kamiony, situace na parkovištích čerpacích stanic podél dálnice je neúnosná, šoféři nemají kde zastavit, aby splnili povinné pauzy.

 

Ministerstvo vnitra teď přišlo s řešením, které má pomoci situaci zlepšit – o víkendu do Česka nepustí tolik kamionů a rozšíří zákaz jízd z nedělního odpoledne na celou neděli, kamiony nebudou moci jezdit už od sobotní půlnoci do nedělních 22. hodiny.

 

 

Za porušení zákazu jízdy by hrozila řidičům pokuta do 5000 korun. Úlevou pro šoféry by naopak bylo, že kamiony končící v Česku by mohly cestu dokončit.

 

Ministerstvo vnitra podalo návrh v rámci meziresortního připomínkování novely silničního zákona. Navrhuje stejná pravidla jako platí na Slovensku, v Rakousku nebo Německu. "Současná úprava motivuje především zahraniční dopravce k odstavování vozidel na území České republiky. Sjednocení doby, po kterou je omezena jízda, by mělo přinést uvolnění míst, která k odstavování těchto vozidel určena nejsou," argumentuje Adam Rözler z ministerstva vnitra. Vozidla jsou podle něj nyní odstavována na nevhodných místech, jako například v připojovacích pruzích.

 

 

Řidiči návrh kritizují s tím, že budou muset být déle na cestách, vyrazit dřív a celou neděli čekat před hranicemi. Kvůli tomu se podle nich odstavná místa neuvolní, spíš se ještě zahustí, hlavně právě kolem hranic.

 

"Zákazník třeba v Německu očekává, že v pondělí dopoledne bude mít zboží. Kamion proto bude muset do země (SRN) vjet v noci z neděle na pondělí, a to bez ohledu na to, jestli byl zákaz jízdy od 13 hodin nebo už od půlnoci," řekl MfD mluvčí sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Podmínky řidičů se podle něj ještě zhorší. Zejména řidiči z Moravy budou muset místo v neděli ráno vyjet už v sobotu odpoledne, čímž se provoz před zákazem naopak zahustí.

 

 

Zákaz jízdy vozidel nad 7,5 tuny se dnes netýká všech. Výjimky dává ministerstvo dopravy nebo jednotlivé krajské úřady. Získají je zejména dopravní firmy, které převážejí zvířata, pohonné hmoty, poštovní zásilky nebo rychle se kazící zboží, tedy potraviny. Tyto výjimky zůstanou v platnosti i nadále, dodává MfD.
 

TN.cz / ČTK