Publikováno 21. 3. 2018
Nákup za dvě miliardy

Megazakázka na nová policejní auta. Při výběru se půjde do detailů

policie - 8
Zdroj: Týdeník Policie

Policejní flotila rychle stárne a vnitro musí situaci řešit. Vypisuje soutěž zhruba na 2500 nových aut, zakázka by mohla vyšplhat až na 2,25 miliardy korun. A ministerstvo chce být při výběru dost pečlivé. Jaké detaily budou rozhodovat?

Nová policejní auta mají nahradit hlavně stárnoucí oktávky. Vítěz soutěže má dodávat vozy policii a ministerstvu vnitra čtyři roky. Kolik jich nakonec bude, není pevně určeno, ministerstvo chce každopádně utratit až 2,25 miliardy. Na zakázku upozornil server Zdopravy.cz.

 

Ministerstvo chce pro policii nejméně 800 sedanů či hatchbacků a 500 kombíků s výkonem nejméně 130 kW, plus 450 sedanů či hatchbacků a 750 kombíků s nižším výkonem nejméně 100 kW. Poptává i další typy aut pro úředníky. Většina z nich je s benzínovým pohonem, dodává server.

 

 

Vozy budou muset mít schválené policejní značení, v případě civilních aut pro vnitro má být na výběr pět barev.

 

Podle zadávací dokumentace se bude při výběru dodavatele zkoumat nejen cena. Ta by měla mít na finální volbu jen asi třetinový vliv.

 

Z 35 % se bude na výběru dodavatele podílet reálná spotřeba vozidel. Vnitro přihlédne i k ceně předepsaného servisu a dílů během předpokládané sedmileté životnosti aut. Testovat chce i jízdní vlastnosti.

 

A testovat se bude ve velkém. Auta mají vyjet na okruh, který bude simulovat městský provoz, okresky i dálnice. Vozy pojedou v koloně a řidiči se budou střídat. Ministerstvo tak chce zjistit co nejvíc subjektivních i objektivních údajů. Spotřebu mají testovat nezávislí odborníci, porovnávat se budou data z palubních počítačů s reálnou spotřebou měřenou při dotankování.

 

 

Zkoumat se budou jízdní vlastnosti, řazení, řízení i chování podvozku. A také dynamické parametry vozidla, jako je třeba zrychlení z 0 na 100 km/h či brzdná dráha.

 

Obálky s nabídkami se mají otvírat 10. května. V posledních letech policii dodávala své vozy hlavně domácí Škoda Auto a také konkurenční Hyundai. Škoda podle serveru Zdopravy.cz už potvrdila, že se soutěže zúčastní. Jde o rámcovou smlouvu platnou do roku 2021 a dá se očekávat tvrdý cenový souboj.

ČTK / TN.cz