TISÍCOVÁ POKUTA

Končí statisíce řidičáků. Ministerstvo varuje před frontami na úřadech!

Řidičské průkazy
Zdroj: mediafax / Thinkstock
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 11. 7. 2020
Téma:

Celkem 850 tisíc řidičáků má propadnout v roce 2020. Zatím si o nový požádala asi jen třetina řidičů. Za propadlý doklad přitom hrozí tisícové pokuty, při výměně na posledních chvíli můžete skončit v dlouhé frontě.

Až 2000 korun na místě nebo 2500 ve správním řízení hrozí řidičům, kteří sednou za volant s projitým řidičákem. Výměna je přitom zdarma a je možná na každém úřadě obce s rozšířenou působností (ORP).


Letos si o nový doklad zažádalo zatím jen 260 tisíc řidičů, vyměnit by si ho mělo ale 850 tisíc. Týká se to řidičáků vydaný v roce 2010 na deset let a v roce 2015 na pět let. "Mezi nejvytíženější kraje patří kraj Středočeský, Jihomoravský a Hlavní město Praha," uvedl mluvčí ministerstva František Jemelka.

 


Kvůli koronaviru se platnost některých dokladů prodloužila. Ty, které měly vypršet mezi 1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020 se rozhodnutím Evropské unie prodlužují o sedm měsíců.

Anketa

Kontrolujete si platnost svých dokladů?

Hlasovalo 117 lidí.

O výměnu lze požádat už tři měsíce před skončením platnosti. Ve zrychleném řízení, kdy doklad dostanete do pěti dnů, zaplatíte 700 korun. Výměnu neodkládejte, varuje ministerstvo, předejde se tak frontám na úřadech.

 

"K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených ministerstvem vnitra," doplnil Jemelka.
 

TN.cz