Předsudky vs. pravda

Klobouk a plato vajec za oknem? 10 mýtů o řidičích - seniorech

Řidiči - senioři
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Téma:

Horší zrak i sluch, omezená pohyblivost, bolesti kloubů, větší únava, pomalejší reakce a snížená schopnost koncentrace. To všechno má vliv na chování seniorů za volantem. Přestože by je řada mladších řidičů z provozu nejradši vyhnala, jde o početnou skupinu, která prostě na silnice patří. Je třeba s nimi počítat a znát jejich chování a reakce. I starší řidiči by se ale měli přizpůsobit, učit a občas oprášit svoje letitá auta i znalosti.

Senioři za volantem nepatří mezi ostatními řidiči k oblíbené skupině. Podle statistik patří na silnicích mezi nejvíce ohrožený druh. Často jsou terčem posměšků i nadávek. Ano, dělají chyby, jezdí příliš opatrně, reagují nepředvídatelně, bloudí, občas i najedou do protisměru.

 

 

Jenže populace stárne a senioři ze silnic nikam nezmizí. A každý jednou dospěje do seniorského věku... Nadávky, zákazy a omezování nic nevyřeší. Je potřeba se učit, tolerovat a přizpůsobit. A to z obou stran. Seniorům pomáhá například nový projekt Jedu s dobou, bezplatný vzdělávací program Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR.

 

 

Na následujících stránkách najdete výběr předsudků a stereotypů, které mladší řidiči mají (mnohdy neoprávněně) vůči seniorům:

 

1
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Související témata:
TN.cz