Publikováno 23. 5. 2017
Nicky Hayden

Ještě nedosáhl z motorky nohama na zem a už závodil

Když jsem se to včera večer dozvěděl, nemohl jsem dlouho usnout. Motocyklový šampion Nicky Hayden, člověk, který dokázal porazit Valentina Rossiho v jeho vlastní hře, zemřel po nehodě na kole… Život umí být krutý.

Chodil do školy ve městě Owensboro v americkém Kentucky, ale vždy když z ní přišel, praštil s taškou do kouta a šel společně se svými bráchy jezdit na motorce. Táta jim totiž hned za domem postavil motokrosovou trať. „Bylo skvělé být tím prostředním bráchou. Chtěl jsem být rychlejší než ten starší a zároveň jsem nikdy nemohl dovolit, abych byl pomalejší než ten mladší,“ zmínil Nicky hned v několika rozhovorech. Na motorce prý trávili tři až čtyři hodiny pět dní v týdnu a táta jim pořádal improvizované závody, kdy je postavil tak, že tomu nejmladšímu dal náskok, Nickymu taky, ale jen menší, a v cíli už bojovali všichni společně o vítězství.

Nicholas „Nicky“ Hayden se narodil 30. července 1981. Když začal závodit i jinak než se svými bratry, musel vždy startovat z chvostu startovního pole bez ohledu na čas v kvalifikaci, protože nedosáhl nohama na zem a táta nebo někdo z týmu mu musel přidržet motorku. A jméno Hayden se rychlo stalo známým… V roce 2002 debutoval v závodech superbiků na zrádném okruhu Laguna Seca a byl to stylový vstup do světa velkých závodů. Dojel totiž na čtvrtém místě! Ten rok vyhrál i sérii AMA Superbike.

Nikdo se nemohl divit, že Hayden vzápětí vstoupil do MotoGP. Podepsal smlouvu u týmu Repsol Honda a jeho parťákem nebyl nikdo jiný, než chlápek jménem Valentino Rossi. „Učil jsem se od toho nejlepšího,“ vzpomínal pak. „Rossi vyhrál titul a já jsem skončil pátý.“ O rok později to bylo hodně podobné a Hayden opět získal dvě třetí místa, ale celkově skončil až osmý. „Nebyl jsem schopen podávat konzistentní výkony, bylo to nahoru dolů. Věděl jsem, že mám nůž na krku, ale bylo mi dvaadvacet a hlava to někdy prostě neunesla.“ První vítězství přišlo v sezóně 2005, opět na Laguna Seca. „Bylo skvělé vyhrát poprvé zrovna doma, jen škoda, že se mi to nepovedlo o rok nebo dva dříve. Když jsem na konci sezóny měl třetí místo celkově, doufal jsem, že mi tým nabídne ještě jednu sezónu.“

A on mu jí nabídnul… Rok 2006 byl pro Nickyho tím osudovým. V průběhu sezóny dojel osmkrát na bedně, získal dvě vítězství, jen dvakrát dojel hůř jak pátý a jen jednou nedojel do cíle. To bylo v předposledním závodě, když upadl po kolizi zaviněné jeho týmovým kolegou Danielem Pedrosou. A v ten moment taky přišel o průběžné vedení šampionátu. „Valentino se dostal na první místo a já už se chtěl smířit s tím, že budu druhý. Pak jsem o tom ale mluvil se svým mladším bráchou a on mi říkal, že tuší, že vyhraju. Nevím jak to mohl vědět, ale slíbil jsem mu, že pojedu naplno až do posledního kola.“ A jak řekl, tak udělal. A vyplatilo se mu to. I když šel do posledního závodu jen s teoretickou šancí na titul, tak Rossi upadl, Hayden dojel třetí a mohl tak slavit titul mistra světa! Ukončil tím pětiletou nadvládu svého bývalé parťáka a pořád kamaráda Valentina Rossiho, který pak několikrát zmínil, že nikdy neměl v týmu většího soupeře než Haydena.

O rok později se změnila pravidla a jezdci dostali slabší motorky, což úplně nesedělo Haydenovu agresivnímu stylu. Přestoupil k Ducati, která přece jen byla ostřejší a jankovitější než Honda, ale ani tady se mu nevedlo, i když se do roku 2011 dokázal vždy alespoň jednou za rok dostat na bednu. V roce 2015 pak oznámil přestup zpátky mezi Superbiky. „V MotoGP se mi přestalo dařit, potřeboval jsem zkrátka větší motorku,“ říkal pak. „Ale těch třináct sezón stálo sakra za to!“

Nicky Hayden závodil s radostí a s chutí i ve svých pětatřiceti letech, co na tom, že nedokázal jezdit lépe než třetí. „Pořád mi to baví a pořád mám motivaci,“ řekl ještě před pár týdny v Thajsku, kde skončil sedmý. Svůj poslední závod jel v Imole, skončil dvanáctý. Pak skočil se svým kondičním trenérem na kolo a vyrazili na projížďku, tak jako tisíckrát předtím. Ale zpátky už se Nicky Hayden, chlápek s přezdívkou Kentucky Kid, nevrátil. Na křižovatce nedal přednost malému Peugeotu a s vážným zraněním hlavy a hrudníku skončil v nemocnici. Otok mozku bohužel nedovolil lékařům operaci… Nicky, odpočívej v pokoji.