Ford dostal dárek

Hryzalo ho svědomí. Zloděj po 20 letech vrátil vzácnou památku

Hodiny z Michigan Central Station
Zdroj: Ford Motor Co.
Téma:

Může se někdy americkému Detroitu vrátit zašlá sláva? Místní lidé tomu věří. A dokonce i zloději. Dokazují to události z posledních dní. Automobilka Ford oznámila, že chce rekonstruovat zchátralou ikonickou budovu detroitského nádraží Michigan Central Station. To nadchlo i neznámého pobertu, který dlouhé roky schovával ukradený ciferník velkých hodin z průčelí nádražní budovy. Teď se rozhodl hodiny vrátit.

Detroit býval baštou amerického autoprůmyslu. Jenže po krachu se z něj stalo město duchů, opuštěná chátrající budova Michigan Central Station je toho asi nejviditelnějším symbolem.

 

 

Ford minulý týden vzkázal, že se do města, ve kterém začínal, vrací. Obří zříceninu koupil od miliardářské rodiny Morounových za nezveřejněnou částku a dnes má oznámit, jaké s ní má záměry. Očekává se, že bývalé nádraží bude součástí vývojářského kampusu. Firma nedávno do města přemístila tým zabývající se vývojem technologií pro elektromobily a samořiditelné vozy.

 

Plány nadchly i zloděje, který před více než dvaceti lety ukradl hodiny zdobící průčelí dříve krásné budovy.

 

 

V pátek anonymně zavolal do muzea Henryho Forda v Dearbornu v Michiganu a řekl, že hodiny chtějí "jít domů", píše The Detroit Free Press. Muzeum kontaktovalo automobilku a rozjela se akce na převzetí ciferníku.

 

Samozvaný majitel a opatrovatel starožitnosti hodiny pečlivě zabalil do plachty a opřel je o vyhořelou budovu v jednom z chátrajících areálů v Detroitu. "Pošlete pro ně dva muže a kamion. Hodiny se pohřešují přes dvacet let a teď jsou připraveny vrátit se domů. Děkuji mnohokrát," uvedl doslova.

 

 

Lidé z Fordu vzácný ciferník na místě skutečně našli. Stál v přerostlé trávě mezi starými pneumatikami.

 

Neznámý muž před lety nejspíš kradl hodiny s dobrým úmyslem. Do Fordu poslal ještě pár vzkazů. "Děkuji moc. Měl jsem rád ty hodiny a miloval jsem tu stanici," zněl jeden z nich.

 

Vlakové nádraží Michigan Central Station bylo otevřené v roce 1913 a ve své době to byla nejvyšší nádražní budova na světě. V provozu byla až do roku 1988, od té doby je uzavřená a chátrá. V průběhu let z ní zmizely stovky starožitností a dalších dekorativních předmětů.

Související témata:
TN.cz