Dva šípy ve filmu

Fantomas, Bond, četník ze Saint Tropez. Znáte slavné role citroënů?

Téma:

Bouračky, honičky, dramatické úniky, dokonce létání s tryskovým pohonem a samozřejmě také romantika. Automobily se značkou Citroën si ve filmové historii zahrály tisíce rolí. Ať už jako hlavní hvězdy nebo jako kompars. Jen taková legendární “bohyně” DS dostala na plátně či v televizi víc než 2000 rolí. Znáte alespoň ty nejslavnější?

Originální vzhled a inovativní technika předurčily vozy s dvojitým šípem ve znaku pro filmové plátno. Mezi největší hvězdy samozřejmě patří legendární modely 2CV, DS, Méhari, Traction Avant nebo Type H. Podívejte se na jejich neznámější role.

 

Citroën DS

 

Začněme rovnou s nejzářivější hvězdou. Nezaměnitelná silueta Citroënu DS se objevila v řadě filmů. Jedním z jejich neznámějších řidičů byl legendární zločinec Fantomas, který s ní ve filmu Fantomas se zlobí z roku 1965 při jednom ze svých úniků dokonce vzlétl…

 

 

Ale pozor, to rozhodně není vše! Podle mezinárodní filmové databáze si Citroën DS zahrál přes 2000 rolí. Užil si ho například Alan Delon, Jean Marais, Jean-Paul Belmondo, Louis de Funès, Pierre Richard nebo Gérard Dépardieu. Mnohdy v bláznivých honičkách.

 

 

Legendární automobil dostával role nejen od francouzských režisérů. Objevil se například v sérii Mission Impossible, ve filmech The Final Cut s Robinem Williamsem, Amélie z Montmartru, Šifra mistra Leonarda, Obchodník se smrtí či Zjizvená tvář. Steven Spielberg měl DS ve filmech Mnichov i Chyť mě, když to dokážeš s Leonardem DiCapriem. Uma Thurman ve sci-fi Gattaca řídila DS ve verzi kabrio. Den šakala zase připomněl atentát na francouzského prezidenta Charlese de Gaulla, při kterému mu DS zachránil život.

 

 

A DS, kterému se říkalo bohyně (francouzsky Déesses), si střihl dokonce i titulní roli. V road movie Bohyně z roku 1967 (The Goddess of 1967) natočené v roce 2000 se osamělý japonský mladík vydává hledat vytouženého veterána Citroën DS do Austrálie.

 

V televizi se DS mihl v legendárním seriálu Profesionálové, ale v Citroënu DS 20 Pallas z roku 1973 jezdí třeba i Simon Baker alias Patrick Jane v Mentalistovi.

 

 

Maličké role si legendární model zahrál dokonce v českých filmech a seriálech - objevil se v Konci velké šance, jednom z Třiceti případů majora Zemana, žlutá dééska se mihla v Jáchyme, hoď ho do stroje, další kus zničili ve filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku. DS řídil i Josef Abrhám v Holce na zabití nebo Jiří Bartoška v televizním filmu Velký případ.

 

Další filmovou "star" najdete na následující stránce...

1
2 3 4
Související témata:
TN.cz