Aktualizováno 28.12. 2017 10:12
Změny až za čtyři roky

Emise aut budou nadále moci měřit samostatné stanice. Zatím

STK
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Klasické stanice pro kontroly emisí (zatím) nezmizí. Změny jsou ale v plánu.

Je konečně jasno, emise aut budou moci i nadále měřit samostatné stanice měření emisí. Vyplývá to z návrhu novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, který byl schválený vládou. Nicméně po uplynutí minimálně čtyřletého přechodného období už novela počítá s tím, že všechny stanice technické kontroly (STK) budou poskytovat měření emisí jako součást jednotné technické kontroly vozidel.


DOPORUČUJEME: Konec podvodů s emisemi, začala platit nová pravidla

 

Diskuse o tom, kdo bude moct měřit v rámci technické kontroly vozidel emise, se vedly od poloviny loňského roku. Tehdy si ministerstvo dopravy vyložilo nová unijní pravidla jako zákaz fungování samostatných stanic měření emisí, což se ukázalo jako mylné. Po opakovaných konzultacích s Evropskou komisí totiž podle úřadu vyplynulo, že zachování samostatných emisních stanic není proti principům evropské směrnice, která pravidla technických kontrol upravuje. Podmínkou je však jednotný výstup z celkové technické kontroly, který budou podle ministerského návrhu vydávat kontrolní technici. Kromě nich vznikne kategorie kontrolních techniků s omezením na vydávání osvědčení pouze z měření emisí.


DOPORUČUJEME: Od roku 2021 chce Evropská unie sledovat spotřebu všech aut online

 

Připomínáme, že od ledna budou muset být i stanice měření emisí připojeny do systému online evidence kontrol. Více jsme psali ZDE. Povinně se budou muset fotit poznávací značky, identifikační číslo vozidla, takzvaný VIN kód a stav tachometru. Evidence testovaných vozidel online má mimo jiné zabránit nešvaru, kdy někteří majitelé objíždějí vícero stanic měření emisí v případě, že jim první měření škodlivin nevyjde.

 

tn.cz / ČTK