Aktualizováno 22.12. 2018 20:48
Zajímavá cena

Elektromobily dobývají Česko. Jaké kousky se dají najít v bazarech?

Zdroj: TV Nova

Elektromobily se začínají prosazovat i na českých silnicích. Řidiče láká hlavně jejich levný provoz, horší už je ale jejich cena. Ta mnohdy překračuje i několik milionů korun za nový kus. Lidé se proto po elektromobilech začali rozhlížet v autobazarech. Tam se dají sehnat i za zlomek pořizovací ceny.

Na silnicích po celém světě jezdí už víc než tři miliony aut poháněných elektřinou. Stát v následujících měsících plánuje podpořit větší rozvoj elektromobility i u nás. Po elektromobilech je mezi řidiči celkem slušná poptávka – a začali je hledat i v autobazarech.

 

“Minulý rok jsme jich prodali okolo padesáti kusů, tento rok to je už dvojnásobek,“ potvrzuje Stanislav Gálik, ředitel inovací AAA Auto.

 

“Každý den registrujeme poptávku po hybridech, tedy jak už po kombinovaných vozech, kde je i spalovací motor, tak i po čistě elektrických vozech,“ doplňuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

 

 

Řidiči prý oceňují nejen levnější provoz vozu, kdy podle odborníků kilometr jízdy stojí zhruba padesát haléřů. Pro porovnání v benzínovém autě to jsou necelé dvě koruny.

 

“Je to svým způsobem budoucnost a skutečně uvažuji o tom, že bychom si pořídili nějaký elektromobil. Je možné i parkování zdarma po Praze, což je jedna z výhod,“ vysvětluje jeden ze zájemců o elektromobil Jiří Hamer.

 

Ojetý elektromobil v autobazaru vyjde i o stovky tisíc korun méně než nový model, který může stát i několik milionů. Právě kvůli úspoře řidiči přicházejí do bazarů stále častěji.

 

 

“Častokrát můžeme vidět tu cenu klidně i poloviční, je to hlavně z toho důvodu, že zákazníci ještě mají velmi málo zkušeností s tím, jak se ojetý elektromobil chová, tím pádem je i větší obava jaká ta budoucnost bude a ta cena klesá výrazně,“ popisuje Gálik.

 

Někteří prodejci ojetých aut nabízí i možnost výměny vozu do sedmi dnů - pokud by tedy zákazník zjistil, že mu elektromobil nevyhovuje, má šanci si ještě pořídit auto na benzín nebo naftu.

 

Ideální je v bazaru najít takový kousek, který má baterii ještě v záruce. Vzhledem k tomu, že většina takových vozů přišla na trh teprve nedávno, není to zase takový problém. A vybírat tam, kde vás nechají elektrické auto pořádně otestovat a vyzkoušet si jeho reálný dojezd na jedno nabití. Kromě parametrů, které rozhodují při koupi klasické ojetiny, sledujte u elektrických aut i výkon a kapacitu baterie udávanou v kilowatthodinách (kWh). I to rozhoduje o výsledné ceně.

 

Jaké kousky se dají sehnat v českých autobazarech? Podívejte se na náš výběr na následujících stránkách:

TV NOVA / TN.cz