Hledej
Štědrá pobídka

Dárek pro BMW: Na polygon u Sokolova dá vláda půl miliardy

Polygon BMW u Sokolova
Zdroj: BMW

Automobilka BMW dostane od státu necelých 529 milionů korun! Štědrou investiční pobídku schválili v úterý ministři. Dotaci Němci získali na vybudování testovacího centra pro autonomní auta na Sokolovsku.

BMW chce do konce příštího roku získat stavební povolení na vybudování obřího testovacího centra severně od Sokolova. Za další tři roky má okruh s potřebným zázemím pro testy a vývoj autonomních aut zahájit provoz.

 

Vláda se rozhodla tento projekt celkem štědře podpořit - německá automobilka získá na vybudování testovacího centra investiční pobídku od státu až 528,75 milionu Kč. Informoval o tom na tiskové konferenci po úterním jednání vlády ministr životního prostředí Richard Brabec.

 

BMW plánuje během sedmi let investovat do vybudování technologického centra pro vývoj vozidel a asistenčních systémů 2,55 miliardy Kč. Jde o jednu z největších jinvestic do výzkumu a vývoje a rozsahem využitých ploch vůbec největší investicí v Česku.

 

Potřebuje bohatý výrobce ještě slevy od státu? Vláda argumentuje hlavně tím, že polygon vytvoří minimálně 250 nových pracovních míst v okrese Sokolov. Projekt by měl podpořit i vzdělávání a je i šancí pro firmy v regionu.

 

Většinu z více než půlmiliardové pobídky mají tvořit sleva na dani z příjmu (201,8 milionu Kč) a dotace na pořízení majetku (255 milionů). Zbytek pak dotace na rekvalifikaci nebo školení zaměstnanců (46,9 milionu) a dotace na tvorbu nových pracovních míst (25 milionů). Vláda už v dubnu schválila memorandum o spolupráci s německou automobilkou.

 

 

Příjemcem investiční pobídky bude nově založená dceřiná společnost, která v Sokolově vybuduje technologické centrum se zaměřením na vývoj vozidel a asistenčních systémů řidiče. Skupina BMW již vyvíjí metody autonomního řízení vozidel v centrech v Mnichově a ve francouzském Miramas.

 

Nové zkušební centrum se bude rozkládat na ploše přibližně 500 hektarů severně od Sokolova. Má být variabilní a umožnit simulaci jakéhokoliv provozu - od městských ulic po dálnice a tunely.

 

Lokalita pro projekt se využívala jako výsypka při těžbě hnědého uhlí a po ukončení těžby začala společnost Sokolovská uhelná s rekultivací. Karlovarský kraj už slíbil, že vybuduje napojení silnic a zázemí pro vývojové centrum. Podle odhadů to bude stát 40 milionů korun.

 

Centrum má zahájit provoz do konce roku 2022.

 

Anketa

Má vláda dotovat bohaté automobilky?

Hlasovalo 79 lidí.

TN.cz / ČTK TN.cz