Hledej
Trest vyměřen

Další megapokuta pro VW: Za Dieselgate zaplatí miliardu eur

Logo Volkswagen
Zdroj: Profimedia

Koncern Volkswagen vyfasoval další mastnou pokutu za emisní skandál. Doma v Německu ho podvody s měřením emisí budou stát v přepočtu přes 25 miliard korun. Účet za Dieselgate tak slušně narůstá.

Německá prokuratura vyměřila automobilovému koncernu Volkswagen kvůli emisnímu skandálu pokutu ve výši jedné miliardy eur (téměř 26 miliard Kč).

 

Prokuratura v německém Braunschweigu dospěla k závěru, že Volkswagen se dopustil pochybení při dohledu nad činností divize pro vývoj motorů. "Volkswagen pokutu po důkladném zkoumání přijal a nepodnikne proti ní žádné právní kroky. Volkswagen se tak hlásí ke své zodpovědnosti za dieselovou krizi," uvedla automobilka. 

 

 

Řízení proti VW bude v Německu po vyměření pokuty ukončeno.

 

Volkswagen už v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

 

Americká vláda se s německým automobilovým koncernem dohodla na odškodnění už na začátku loňského roku. Za urovnání skandálu má VW v USA zaplatit 4,3 miliardy dolarů (přes 90 miliard Kč).

 

Vloni vyměřil Volkswagenu pokutu například i nizozemský úřad pro ochranu práv spotřebitelů. Za klamavou reklamu na "ekologická" naftová auta by tam měl koncern zaplatit 450 tisíc eur (11,5 milionu Kč).

TN.cz / ČTK