216 razítek

Další část Pražského okruhu je o krok blíž. Propojí Běchovice s D1

Stavba dálnice. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Stavba dálnice. Ilustrační foto

Plánovaná jihovýchodní část Pražského okruhu je znovu o krok blíž. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) oznámilo, že zahájilo územní řízení na stavbu. Ta by měla propojit úsek Pražského okruhu u Běchovic s dálnicí D1.

"Územní řízení na stavbu jihovýchodní části Pražského okruhu bylo zahájeno! K zahájení územního řízení jsme zajistili všech 216 potřebných úředních vyjádření," uvedlo ŘSD na facebooku.

 

V roce 2010 přitom politici prohlašovali, že by stavba úseku mohla začít do dvou let. O stejném časovém horizontu se mluví i nyní, ŘSD chce začít stavět do roku 2021. Zprovoznit by se pak měla jihovýchodní část okruhu v roce 2025. 

 

Získání rozhodnutí v územním řízení je prvním krokem k povolení většiny staveb. Během řízení se ke stavbě mohou vyjadřovat další odbory - například ochrany životního prostředí, ale také hasiči nebo správci inženýrských sítí.

 

Stavební úřad pak posuzuje, jestli je záměr v souladu s požadavky na využití území, na veřejnou infrastrukturu a stanovisky dotčených orgánů. Další podmínky posuzuje úřad až ve fázi samotného stavebního řízení.

 

 

Zmíněný úsek Pražského okruhu má být dlouhý téměř 13 kilometrů. Povede od budoucí křižovatky v Dubči kolem Běchovic, Újezdu nad Lesy, Koloděj až za Úvaly, kde se napojí na původní trasu. V současnosti vede silnice skrz Běchovice a Újezd nad Lesy.

 

Projekt zahrnuje čtyři mimoúrovňové křižovatky a dva tunely. Sjezdy jsou plánovány na Lipany, Říčany a Uhříněves. Křižovatka u Běchovic bude nově navazovat na jihovýchodní okruh a ne na Štěrboholskou spojku jako dosud.

 

Celý Pražský okruh má měřit 82 kilometrů, v provozu je zhruba polovina. Po výstavbě jihovýchodní části bude scházet asi 30 kilometrů od Ruzyně po Satalice.

epa TN.cz