Hledej
Mizerný stav

Dálnice D1 je místy jako oraniště, ŘSD chystá nouzové opravy

Dálnice D1 se po letošní tuhé zimě na mnoha místech úplně rozpadá. Jde hlavně o úseky, kde ještě nezačala generální oprava. Starý betonový povrch je v hrozném stavu. Odborníci varují, že je nebezpečný. Ředitelství silnic a dálnic chce proto nejhorší místa opravit alespoň provizorně.

Obří díry a výmoly. Úplně propadlé nebo zlomené betonové desky. Dálnice D1 dostala pořádnou zimní ránu. Její desítky let starý povrch je teď v úsecích u Humpolce, Měřína, Velkého Meziříčí nebo Domašova - tedy všude tam kde se ještě nezačala rekonstruovat - v naprosto havarijním stavu.

 

Odborníci a dopravní experti varují, že stav vozovky je na mnoha místech neudržitelný. Jde podle nich o život. "Policisté, pokud zjistí, že na komunikaci je výtluk, okamžitě informují správce k přijetí opatření. Jde o bezpečnost řidičů, kteří těmito úseky projíždějí," ujišťuje policejní mluvčí Dana Čírtková.

 

"Musíme okamžitě začít s opravou, některé ty úseky, co opravujeme, jsou 10 nebo 15 let za svou životností," sype si popel na hlavu mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

 

 

Na těch nejhorších místech instaluje ŘSD výstražné značky a případně omezí rychlost. Čekat se pak bude na jaro, kdy by na většině problémových úseků konečně měla začít generální rekonstrukce.


Tedy kromě toho u Humpolce, kde se stále hledá nový zhotovitel prací. Kvůli špatnému stavu vozovky se tam do té doby může jezdit maximálně stokilometrovou rychlostí.

pez, David Pik TN.cz