100 let Citroënu

Čím Citroën šokoval svět? 10 ikonických vozů s dvojitým šípem

Prototyp C10
Zdroj: Citroën

Kultovní modely, závodní speciály i futuristické koncepty. Řada z nich si zahrála slavné role ve filmech, jiné se proslavily originálním vzhledem nebo unikátní technikou. Francouzská automobilka Citroën slaví 100. výročí. Prohlédněte si modely, které během uplynulého století tvořily historii značky se dvěma šípy.

Citron, kachna, trojlístek, létající talíř, dromedár, prasečí nos… to jsou přezdívky ikonických vozů značky Citroën. Některé proslavil hlavně originální vzhled, další měnily historii díky technice a konstrukci.

 

Když v roce 1919 vizionář André Citroën automobilku založil, dal jí do znaku dva žluté šípy na modrém podkladu. Chtěl, aby auta s tímto logem vynikla, proto stavěl na inovativní technologii a originálním designu. Zároveň trval na tom, aby se v autech zákazníci cítili dobře a nemuseli za ně platit závratné sumy.

 

Projděte si historii značky Citroën prostřednictvím ikonických modelů. Řadu z nich můžete potkat už v sobotu 7. září, kdy automobilka oslaví 100. narozeniny velkou akcí na letišti v pražských Letňanech.

 

 

Chystá se sraz veteránů, které se v takovém počtu na jednom místě v České republice ještě nesetkaly. Připravený je bohatý doprovodný program pro celou rodinu a samozřejmě legendy dvou šípů. Více o akci ZDE.

 

1. Citroën 10 HP Typ A

 

Type A je vůbec první automobil vyráběný firmou Citroën. André Citroën chtěl nabídnout nepříliš drahý vůz s levnou údržbou. V koncepci a způsobu výroby se inspiroval u Modelu T Henryho Forda. Výroba začala v červnu 1919 a skončila v prosinci 1921, během této doby bylo vyrobeno 24 093 kusů. Automobil má vodou chlazený čtyřválcový motor, maximální rychlost byla 65 km/h.

 


 

1
2 3 4 5 6 7 8 9 10
Související témata:
TN.cz