Měření rychlosti

Během oprav dejte nohu z plynu. Řidiče na D1 čekají nové radary

Téma:

Se začínající stavební sezónou můžou řidiči na dálnici D1 opět očekávat úsekové měření rychlosti v zúžených místech. Jen loni kamery odhalily přes 100 tisíc hříšníků. Městům, která měření na dálnici provozují, plynou z pokut miliony korun.

Řidiči budou muset dát nohu z plynu, jinak se jim cestování po D1 pořádně prodraží. Hned ve čtyřech ze sedmi opravovaných úseků totiž budou povolenou 80kilometrovou rychlost hlídat radary. Jeden z měřených úseků je například mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem.

 

Další tři jsou mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi, Souticemi a Loktem a Velkým Beranovem a Měřínem. Celkem se jedná o 47 měřených kilometrů. Řada řidičů s tímto opatřením souhlasí. "Je to dobře, ať platí ti, co pojedou rychle," odpověděl jeden z šoférů na dotaz TV NOVA.

 

 

"Cílem není rozhodně vybírat nějaké horentní sumy na pokutách, ale učinit v těch konkrétních úsecích provoz plynulejší," řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

 

Řidičům hrozí tisícikorunová pokuta. Jen během loňska hříšníků bylo 102 tisíc. Peníze z pokut přitom plynou do rozpočtů obcí, které kamery provozují, a pro ně je to pak zlatý důl. I po odečtení nákladů na pořízení kamer jsou v mnohamilionovém plusu.

 

 

"Víme, že se to určitě vrátí, těch přestupků je tisíce za měsíc," potvrdil Ján Tinka, vedoucí dopravního odboru jihlavského magistrátu.

 

V Jihlavě nebo Velkém Meziříčí řešili 8 až 11 tisíc hříšníků měsíčně. Do městské kasy tak měsíc co měsíc přitékalo v průměru více než 5 miliónů korun. Úředníci vyřizování pokut často ani nestíhali a nabírali posily.

 

 

"Budeme se snažit všechny řidiče obeslat s výzvou zaplacení dotčené částky do 3 až 4 měsíců," řekl Jiří Pospíchal z odboru dopravy ve Velkém Meziříčí.

 

Navíc měřicí systémy města po dostavění dálnice D1 většinou přesunou jinam. Jihlava třeba na městský obchvat, kde bude pokuty za překročení rychlosti vybírat znovu.

TN.cz