Publikováno 20. 2. 2019
Příliš snadné testy

Autoškoly chtějí tvrdší testy! Ministerstvo ale plánuje jiné změny

Zdroj: TV Nova

České autoškoly si stěžují na málo přísné testy u zkoušek na řidičák. Otázky má na starosti ministerstvo dopravy a podle asociace autoškol se je studenti prý lehce nabiflují, nechodí ani na hodiny teorie a nezískají správné návyky. Ministerstvo dopravy ale žádné změny v testech v nejbližší době neplánuje, chystá na mladé řidiče jiná opatření.

Sednout si doma k internetu, otevřít si webové stránky ministerstva dopravy a "biflovat" se pouze správné odpovědi - právě tak se podle autoškol učí studenti na závěrečnou teoretickou zkoušku.

 

U testu pak jen strojově zaškrtávají správné možnosti. Se skutečným učením teorie to podle autoškol nemá nic společného.

 

"Dlouhodobě upozorňujeme na problematiku vzdělávání řidičů. Bohužel se dostáváme do situace, kdy žáci v autoškolách se příliš neučí teoretickou přípravu, protože závěrečná zkouška je v dnešní době výrazně jednoduchá," říká Aleš Horčička, místopředseda Asociace autoškol ČR.

 

Podle autoškol je otázek v testech málo, což učení nazpaměť zjednodušuje. Většinou jsou navíc správné ty nejdelší odpovědi.

 

V Česku neprojde u teoretického testu každý pátý uchazeč o řidičský průkaz. Například v Německu je zkouška těžší: "propadne" téměř 40 procent uchazečů.

 

 

Současný způsob testů prý nenutí studenty autoškol, aby  skutečně znali pravidla. Začínajícím řidičům to pak na silnicích chybí. "To, co by bylo potřeba, jejich konkrétní reakce v konkrétních dopravních situacích," vysvětluje majitel autoškoly Ondřej Horázný.

 

Podle ministerstva ale dnešní testy pokrývají všechna potřebná témata. "V dohledné době testy neplánujeme měnit, pokud bychom je v budoucnu měnili, zaměříme se například na modernější trendy ve vzdělávání řidičů a také na vetší interaktivitu testů," řekla Lenka Rezková, mluvčí ministerstva dopravy.

 

 

Změnu ministerstvo neplánuje, přestože poslední dobou u nás stoupá počet nehod mladých řidičů. Podle ministerstva má trend zastavit například plánované zavedení řidičáku na zkoušku.

reg/Lucie Linhartová TN.cz