Aktualizováno 21.3. 2018 11:07
Testování bude pokračovat

Autopilot nemohl zabránit smrtící srážce. Žena skočila pod kola

Bezpilotní auto UBER
Zdroj: APTN

Ani člověk za volantem by nejspíš nedokázal zabránit střetu, při kterém samořiditelný vůz Uberu srazil a usmrtil chodkyni. Podle policie chodkyně skočila do silnice tak, že reagovat už nešlo. Testování technologie by tak nehoda neměla ovlivnit.

Žena, která tlačila kolo, vstoupila autu náhle do cesty z neosvětleného místa. Podle policie to potvrzuje i videozáznam srážky. Nehoda se stala mimo přechod pro chodce ve městě Tempe na přeměstí Phoenixu v americké Arizoně.

 

Arizonské úřady nevidí důvod, proč zpřísňovat podmínky pro testovací provoz vozidel ovládaných autopilotem, uvedla agentura Reuters.

 

 

Vůbec první veřejně známý případ, kdy samořízené auto usmrtilo chodce, vzbudil v pondělí obavy o plánované uvedení těchto vozů do ostrého provozu v USA. Podle policie se však patrně nejednalo o chybu automatického ovládaní vozidla, ve kterém seděla řidička pro případ náhlé nutnosti zasáhnout do řízení.

 

 

"Je zcela zřejmé, že by bylo těžké zabránit této nehodě v jakémkoli modu," řekla listu San Francisco Chronicle policejní náčelnice z města Tempe Sylvia Moirová. Podle výpovědi řidičky se vše odehrálo ve zlomcích vteřiny.

 

Podle médií tak vyšetřování dává naději na to, že nehoda nijak nezpomalí snahu o rychlé povolení provozu autopilotovaných vozů v USA.

 

 

Jejich vývoji se kromě Uberu věnuje například technologický gigant Google, výrobce elektromobilů Tesla Motors či klasické automobilky. Některé z nich včetně samotného Uberu přerušují testovací provoz či o tom uvažují.

 

Podle vyjádření arizonských úřadů však patrně nemají důvod obávat se zpřísnění podmínek. Mluvčí arizonského ministerstva dopravy Kevin Biesty dnes podle Reuters uvedl, že současná regulace jejich provozu je dostačující."Domníváme se, že v tuto chvíli máme dostatečné zákony regulující provoz samořízených vozů," řekl Biesty.

 

 

Starosta Tempe Mark Mitchell prohlásil, že nebude požadovat po firmách přerušení testovacího provozu, avšak rozhodnutí Uberu počkat s dalšími jízdami do úplného vyšetření nehody vítá.

ČTK / TN.cz