Hledej
Tolerance alkoholu

ANKETA: Povolit cyklistům dvě piva? Senát je pro, experti se děsí

Sražení cyklisty na Táborsku - 2
Zdroj: Policie ČR

Senát v tomto týdnu podpořil nový návrh, aby cyklisté nebyli pokutováni za jízdu pod mírným vlivem alkoholu. Zrušení nulové tolerance k alkoholu za řídítky by se mělo vztahovat na cyklostezky a dokonce silnice třetí třídy. To ale kritizují někteří dopravní experti.

Cyklisté by mohli mít v krvi 0,5 promile, podobně jako v Německu, to odpovídá skleničce vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. V Rakousku či Polsku je limit ještě vyšší.

 

 

Návrh také počítá se snížením maximální pokuty pro cyklisty za porušení pravidel na 500 korun. Nyní jim hrozí až 20.000 korun. Pokud by ale cyklista způsobil dopravní nehodu, vztahovaly by se na něj sankce jako na ostatní účastníky silničního provozu.

 

 

Novelu budou posuzovat i poslanci. Obdobný návrh s tolerancí k 0,8 promile alkoholu u cyklistů senátoři předložili už před dvěma lety, Sněmovna ho ale do voleb nestihla projednat a vláda se k němu postavila záporně. Jiný návrh v roce 2015 dolní komora zamítla.

 

Experti před prolomením nulové tolerance varují. Upozorňují, že alkohol hraje velkou roli při nehodách cyklistů.

 

Vloni se stalo celkem 4482 dopravních nehod, u kterých figuroval alkohol či drogy, 52 lidí při nich zemřelo. Každou sedmou z těchto nehod (přesně 642) přitom mají na svědomí cyklisté. Přímou vinou jezdců na kole zemřelo 25 lidí, pět z nich i kvůli alkoholu.

 

 

“Cyklisté zavinili celkově 2393 nehod, z toho 642 pod vlivem alkoholu či dalších návykových látek. Jedná se o 27 procent všech jimi zaviněných nehod. To je suverénně nejvíce ze všech skupin účastníků silničního provozu. Uvedené statistické údaje by měli mít na paměti všichni ti, kdo uvažují o povolení jízdy na kole po konzumaci alkoholu,“ upozorňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

 

Novela se moc nezamlouvá ani námi osloveným řidičům. A proti je zatím i většina našich čtenářů. V anketě na TN.cz toleranci alkoholu v krvi cyklistů odmítlo 60 procent hlasujících.

 

A co si o návrhu myslíte vy?

Anketa

Souhlasíte s tolerancí půl promile u cyklistů?

Hlasovalo 553 lidí.

TV Nova / TN.cz / ČTK