BEZPEČNOST ZA VOLANTEM

Nechcete se vybourat? Dávejte si pozor, jakou hudbu posloucháte!

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
17.1. 2021 21:38
Téma:

Řidiči by si měli velmi pečlivě vybírat muziku, kterou si pouští v autě. Experti varují, že může odvádět pozornost od jízdy, a to pak často vede k dopravním nehodám. Za nejrizikovější žánry považují hard rock nebo metal. Která skladba je vůbec nejnebezpečnější, zjistil britský výzkum.

Punkrockový hit American Idiot od amerických Green Day vévodí žebříčku nejnebezpečnějších skladeb. Řidiče prý nutí jet rychleji a agresivněji.


Hudba za volantem rozptyluje. Podle statistik policistů právě řidiči, kteří se plně nevěnují šoférování, způsobí nejvíce nehod, jen za rok 2020 to bylo přes 15 tisíc. "Když je něco rychlejšího za volantem, tak jsem agresivnější," připustila jedna z řidiček v anketě.

 


"Mezi nejnebezpečnější žánry patří jsou hip hop, heavy metal a hard rock, to jsou žánry, které zvyšují úroveň agresivity při řízení," objasnil dopravní expert Roman Budský.

 


"Když je hudba rychlá, tak ten člověk je nabitý energií, zato když je ta hudba taková pomalá, tak by mohl člověk za tím volantem usnout," srovnala další řidička v anketě.


Naopak za bezpečné se považují jazzové skladby. Doporučuje se třeba také legendární rocková skladba od Led Zeppelin Stairway to Heaven.

 


Na koncentraci může mít vliv i poslech zpravodajství. "Výrazněji můžeme reagovat i na negativní zprávy, které slyšíme v případě, že si pustíme zprávy při řízení," řekla psycholožka Ludmila Mrkvicová.


Nebezpečná je jakákoliv hudba, pokud je příliš nahlas. Hasiči nebo záchranáři na sebe v takových případech sirénou často upozorňují marně.
 

Související témata:
rod TN.cz