sběratelský kousek

Legendární pancéřováné BMW, ve kterém jezdil Havel, je opět na prodej!

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
Publikováno 15. 8. 2020
Téma:

Legendární pancéřované BMW, kterým kdysi jezdil prezident Václav Havel, je opět na prodej. Zájemce si prezidentský speciál může pořídit za necelých 750 tisíc korun. Nové přitom mělo v roce 1991 hodnotu neuvěřitelných 10 milionů. korun. Automobil je ve výborné kondici. Novému majiteli nabídne nejen maximální bezpečí, ale i řadu technologických vylepšení.

V devadesátém třetím se v něm až 250kilometrovou rychlostí vozil Václav Havel. Teď v jedné pražské garáži čeká na nového majitele.

 

Ten se rozhodně nemusí bát o své bezpečí, auto je kompletně pancéřované, možná právě proto je vhodnější pro statné muže. Drobnější ženy můžou mít problém se zavíráním těžkých dveří.

 

Život novému majiteli mohou zachránit i neprůstřelná okna. Ta mají tloušťku čtyři centimetry. Z bezpečnostních důvodů se dá otevřít okénko pouze u řidiče, jenže jenom do určité výšky.

 

"Kolem předního okna je umístěn systém s pyropatronou, pakliže by došlo k nehodě a posádka by se potřebovala dostat z vozu, tak to odpálí to čelní okno," popsal majitel vozu David Humlhanz.

 

Raritou tohoto auta je hlasitý odposlech, díky němu venku lidé slyšíte téměř, jako by posádka stála vedle. A funguje i opačně, stačí zmáčknout tlačítko a pasažéři uvnitř slyší vše, co se děje venku.

 

 

Auto mělo původně barvu šedé metalízy, kancelář prezidenta ho ale nakonec nechala přestříkat na tmavě červenou. Majitel během let auto zkouší prodat už podruhé. Tentokrát ale o polovinu levněji a to i přesto, že jeho hodnota neustále roste. Jednoduše chce prý udělat radost dalšímu sběrateli.

klma tn.cz / TV Nova