Dům na kolech

Ideální dovolená v divné době. Jak si půjčit obytňák, kolik stojí a na co dát pozor

Téma:

Testy, očkování, obstrukce na letištích, odlišná pravidla v různých destinacích… Plánování letošní letní dovolené provází nejistota. Skvělou variantou, jak tuhle nejistotu překonat, může být cestování v obytném voze. Kde sehnat a pronajmout obytňák, do kterého se vejde celá rodina? Jak si s předstihem zajistit místa pro nocování? Kolik vás to bude stát? A jak si dovolenou v obytňáku užili bez stresu? Otestovali jsme Voyager X, tedy Peugeot Boxer s parádní obytnou vestavbou. A do cestování s domkem na kolech jsme se totálně zamilovali.

Přijíždíme do Bystrovan u Olomouce, kde máme domluvený pronájem obytného vozu. Firma Artcom Group tu sídlí už roky, dlouhodobě patří mezi nejúspěšnější prodejce peugeotů v Česku. A v nabídce má jako jediná u nás i dodávky francouzské značky přestavěná polskou firmou Globe-Traveller na rodinné obytné automobily.

 

Obytňák si můžete koupit - vůz si nakonfigurujete a objednáte přímo u prodejce, nemusíte shánět žádného prostředníka v podobě přestavbářské firmy. Ceny se pohybují zhruba od 1,4 milionu s DPH podle výbavy a uspořádání.

 

My jsme dali přednost pronájmu. Artcom Group totiž provozuje i půjčovnu obytňáků a v nabídce pronájmů má dva typy Voyagerů, což je Peugeot Boxer s obytnou vestavbou, která je naprosto ideální pro čtyřčlennou rodinu. Pořád je to ale dodávka, takže ji můžete řídit s řidičákem skupiny B.

 

 

Globe-Traveller Voyager-X měří na délku 636 cm a jeho obytný prostor je fakt parádní. Předsíňka, obýváček a kuchyňka v jednom umožňují naprosto pohodlný pohyb, srovnatelný s obytnými vozy mnohem větších rozměrů. Na vstupní prostor navazuje koupelnový kout s toaletou a sprchou a zadní ložnice s dvojlůžkem. Druhá postel se rozkládá nad řidičem. Prostor mezi tímto lůžkem a stropem je užší, i tak se tam pohodlně vyspí děti i dospělí.

 

Možností, jak si obytné auto půjčit, je dnes už hodně. Cenové rozpětí samozřejmě závisí na velikosti a vybavenosti vozu, ale i na termínech a délce pronájmu a ujetých kilometrech. Zajímavá je i varianta půjčit si obytný vůz přímo od majitele, například prostřednictvím portálu ForJoy.cz Ceny jsou srovnatelné - za dobře vybavený obytňák pro čtyři zaplatíte kolem 3.000 korun na den.

 

Pronájem Voyageru v Bystrovanech vyjde na 2.500 korun za den mimo hlavní letní sezónu, od června do září pak na 3.025 korun denně. V ceně je pojištění vozidla i v zahraničí a 300 ujetých kilometrů na den. Za každý další kilometr navíc je účtováno 1,5 Kč. Při převzetí vozu je také třeba zaplatit vratnou kauci.

 

 

Po krátké ukázce ovládání topení, klimatizace a doplňování vody si z Bystrovan odvážíme dům na kolech, který má všechno, co na parádní dovolenou potřebujeme. Zadní úložný prostor, který je přístupný zvenku, pojme zavazadla celé rodiny i dětské kolo, kempingovou výbavu a podobně. Další úložné prostory jsou uvnitř - skříně, uzavíratelné poličky, šuplíky. Nic nevrže ani neskřípe, naopak všechno pěkně sedí a ani za jízdy v serpentinách se žádné skřínky samy neotevírají.

 

Půdorys Voyageru-X:

 

 

V kuchyňce je dost prostoru pro nádobí i velká lednice. Umístění koupelny v zadní části vozu pak umožňuje zadní ložnici oddělit dveřmi od předního "denního" prostoru, kde je prostor na sezení s komfortní dvoumístnou lavicí a stolkem, ke kterému se dají jednoduše otočit přední sedačky řidiče i spolujezdce. Lavice je vybavená bezpečnostními pásy a není problém na ni umístit dětské autosedačky.

 

Na dovolené v obytňáku vás nic neomezuje, všechno máte s sebou a naprostá svoboda je jeden z hlavních důvodů, proč si tenhle styl cestování oblibuje stále víc a víc rodin. Přestože při volbě trasy máte naprosto volné ruce, doporučujeme si základní body naplánovat předem. Přece jen musíte někde přes noc zaparkovat a ne všude je to s obytňákem možné. Naopak zákazů parkování a nocování v karavanech a obytných vozech spíš přibývá. A v Česku zoufale chybí takzvané stellplatzy, tedy místa oficiálně vyhrazená pro obytné vozy, někdy vybavená i zázemím pro doplnění vody či toaletami.Jistotou jsou kempy, ale pokud nechcete přebývat v přeplněném areálu, doporučujeme portál bezkempu.cz.

 

Za rozumné ceny tu nabízejí svoje pozemky soukromí majitelé a výběr lokalit v Česku je už opravdu velký. Najít si můžete nocoviště v naprostém soukromí, v lese, na vyhlídkách, u řek nebo rybníků a nebo třeba u dětských hřišť, kde se vaše ratolesti vyřádí, zatímco vy si budete užívat večerní posezení pod pergolou. Najít se dají i místa se zázemím v podobě toalety či sprchy. Pro milovníky svobodného cestování je to parádní služba, jen je třeba dodržovat pravidla pronajímatele a hlavně po sobě místo při odjezdu uklidit a vrátit do původního stavu.

 

V zahraničí se dá vhodné místo najít či zamluvit přes mezinárodní aplikaci Park4Night. Vyhledávání kempů a karavanových stání umožňuje i aplikace německého autoklubu ADAC.

 

Cestování v karavanech a obytných autech u nás zažívám boom. Nárůst zájmu o obytňáky se začal naplno projevovat už vloni na jaře během první vlny koronavirové epidemie. A zájem nepolevil ani v zimě a před letošními letními prázdninami. "Máte dům na kolečkách a nic vás neomezuje. Zároveň je to ale bezpečné, protože se izolujete jen s rodinou,“ vysvětluje trend Klára Hájek Velínská z Asociace kempování a karavaningu.

 

 

Omezení možností cestování a restrikce v době pandemie způsobují, že se do pronájmu či koupě obytného vozu pouští i lidé, kteří nikdy v minulosti o tomto stylu trávení volného času neuvažovali. Z celkového počtu nových majitelů obytných vozů je takových "zelenáčů" podle Asociace kempování a karavaningu 80 procent.      

 

Mnoho lidí se domnívá, že dovolená v obytných vozech se rovná přebývání ve stísněném prostoru, nepohodlí a zatuchlý vzduch. Nebo nutnost vaření jednoduchých jídel, protože karavan nemá dostatečně vybavenou kuchyň. To ale není v dnešní době zdaleka pravda. Dodávky s kvalitní obytnou vestavbou poskytují opravdu komfortní zázemí. Zrovna Peugeot Boxer s úpravou od Globe-Traveller je v tomto ohledu naprosto luxusní.

 

Navíc se perfektně ovládá, takže ani méně zkušený řidič nemusí mít z velké dodávky strach. Motor 2.2 BlueHDi pod kapotou poskytuje dostatečný výkon a z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že si i naložený Voyager hravě poradí s polními cestami či trochu krkolomnějšími výjezdy z přírodních nocovišť.

 

 

Kdo chce mít pohodlí a zázemí, rozhodně se dnes nemusí bát ani kempů - řada z nich, ať už u nás nebo třeba v Rakousku, Itálii či Chorvatsku, prošla v posledních letech modernizací a nabízí služby na úrovni hotelů či penzionů.

 

Fotogalerie: Parádní obytňák na podvozku Peugeotu Boxer

1
/
24
Zdroj: TN.cz / Globe-Traveller
Rodinný obytný vůz Voyager - 19

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz