Má zvýšit bezpečnost

Geniální, nebo na nic? Škoda zaujala dalším Simply Clever nápadem

Chytré spony bezpečnostních pásů
Zdroj: Škoda Auto
Téma:

Minulý týden zaujala renomované motoristické magazíny jedna z inovací české automobilky Škoda Auto. Osvětlené zámky bezpečnostních pásů, které si Škodovka ochránila užitným vzorem, usnadňují jejich zapnutí.

Chytré maličkosti, které mohou usnadnit život motoristům nebo zvýšit bezpečnost v autě, Škodovka umí. A zakládá si na nich. Jen v loňském roce podala 94 přihlášek vynálezů a užitných vzorů – nejvíc mezi českými firmami. Počet patentů každoročně roste a mnohé z inovací najdou cestu až do sériových automobilů.

 

Naposledy české značka zaujala patentem na speciální zámky bezpečnostních pásů, které mohou svítit různou barvou, aby signalizovaly, jestli jsou pásy zapnuté, nebo nejsou. Pokud pás nezapnete, přezka svítí červeně. Jakmile se připoutáte, dioda zasvítí se zeleně a následně zbělá.

 

Dokud na místě nikdo nesedí, svítí tlačítko zámku bíle, aby jej cestující dobře našli i po tmě. Dá se naprogramovat i speciální uvítací "blikající" sekvence. Právě změna barev je novinkou, která svítící zámky odlišuje od podobných spon, které ve svých vybraných modelech využívají některé prémiové značky.

 

 

Například při poutání malých dětí v ranním nebo odpoledním šeru to může být docela praktická věc. "Osvětlené zámky bezpečnostních pásů usnadňují jejich zapnutí cestujícím s vadou zraku nebo za snížené viditelnosti," doplňuje Škoda Auto k jedené z inovací, které si vloni ochránila užitným vzorem. Zatím není jasné, kdy by se mohly svítící zámky objevit v sériové výrobě.

 

Nápadem na chytrou sponu se pochlubila i v zahraničí a řada řidičů novinku bere jako jednoduché, přitom chytré řešení. Jsou ale i tací, podle kterých jde o další zbytečnost v autech a další svítící prvek, kterých je v moderních autech už tak moc. Co si myslíte vy?

 

Anketa

Co říkáte na osvětlené spony pásů?

Hlasovalo 151 lidí.

 

Škodovka v rámci programu Simply Clever přihlásila už přes stovku různých vylepšení. Většinou jde drobnosti a detaily, které ale ve výsledku dost usnadňují život řidičům - například škrabka na okna chytře schovaná u víčka palivové nádrže, držáček na parkovací lístek na A sloupku na straně řidiče nebo malý trychtýř usnadňující nalévání kapaliny do ostřikovačů.

 

 

Mezi novinky, které by se mohly objevit v nových modelech, patří i takzvaný "had" - flexibilní plastový hranol sloužící k bezpečnému upevnění nákladu v zavazadlovém prostoru. Díky jeho ohebným kloubům jej lze přizpůsobit tvaru zavazadel, upevnit k podlaze pomocí suchých zipů a tím předejít pohyb nákladu.

 

Fotogalerie: Chytré maličkosti od Škodovky

1
/
9
Zdroj: Škoda Auto
Simply Clever prvky

Související témata:
TN.cz