Návrat k normálu

Ceny nafty a benzínu opět rostou. Dovolená autem se přesto vyplatí

Téma:

Stejně jako padají hromadná omezení kvůli koronavirové pandemii, vrací se do normálu také ceny pohonných hmot. Ty se za poslední týden opět zvýšily skoro o padesátník. V příštích týdnech se dá očekávat jejich další zdražování. Cesta na dovolenou nás přesto pořád vyjde levněji než v předchozích letech.

Vývěsky u čerpacích stanic mluví jasně. Zlevňování benzínu a nafty je minulostí, ceny naopak začínají znovu narůstat. Průměrná cena benzínu se za poslední týden zvýšila o 38 haléřů. Za litr tak dáme 28 korun.

 

Nafta je o něco levnější. Za jeden litr dáme v průměru 27 korun a 51 haléřů. Před týdnem to bylo o 34 haléřů méně. Ještě před pár týdny se přitom průměrné ceny benzínu i nafty pohybovaly pod 26 korunami za litr.

 

 

Přesto ještě pořád dáme za plnou nádrž benzínu skoro nejméně za posledních deset let. Ve srovnání s rokem 2019 nás cesta do Chorvatska a zpět vyjde o skoro čtvrtinu levněji.

 

Za růstem ceny paliv je především zvyšování ceny ropy na světových trzích. A to i přes pokles těžby, která se minulý měsíc dostala na historické minimum za posledních 30 let.

 

V dalších týdnech se dá očekávat postupné zpomalování růstu cen benzínu i nafty.

PB, kvo TN.cz