Řidičské omyly

15 častých chyb, které děláme v autě a ani o nich nevíme. Jak se jich zbavit

Téma:

Možná některou z těchto chyb děláte dlouhé roky, aniž byste tušili, že je něco špatně. Nejste zdaleka sami - experti magazínu What Car? sestavili seznam těch nejběžnějších chyb, které řidiči dělají. My jsme k nim pár častých chyb přidali a zároveň doplnili rady, jak takových chyb zbavit.

Americký novinář Tom Vanderbilt před lety popsal chování řidičů a dopravní paradoxy v knize Doprava: Proč řídíme tak, jak řídíme. Mimo jiné uvedl: "V provozu platí jednoduchá mantra: Když se situace zdá nebezpečná, je pravděpodobně mnohem bezpečnější, než si myslíte. Naopak: Když se situace zdá bezpečná, je to přesně ten okamžik, kdy byste měli být ve střehu. Většina nehod se stane na suché vozovce za jasných a slunečných dní střízlivým řidičům." Moudrá slova…

 

Podívejte se na přehled nejběžnějších chyb, která v autech mnohdy nevědomky děláme. Když se jich zbavíte, možná pak budete řídit lépe a bezpečněji, prodloužíte životnost svého auta a nejspíš se v něm budete cítit o dost pohodlněji. Pokud žádnou z těchto chyb neděláte, pak klobouk dolu.

 

Stání na spojce

 

V každé autoškole by měli začátečníkům říct, že spojku mají používat jen při přeřazení, a že vše ostatní ji ničí.

 

Jestli si chcete spojku spolehlivě a rychle zničit, existují na to tři zaručené způsoby. Tím prvním je, když ve stání v kopci používáte spojku místo brzdy a držíte tak auto na místě - prokluzující spojka se přehřívá a extrémně rychle se opotřebuje. Druhým spolehlivým způsob jak spojce zkrátit život je, že ji při jízdě bezdůvodně vyšlápnete. Je rozhodně lepší si přibrzdit nebo rovnou podřadit, ale spojku nechte v záběru. Nejenže spojka neprokluzuje, ale zároveň šetříte brzdy auta, protože takzvaně brzdíte motorem.

 

 

Třetím příklad: stání na červenou a jízda v koloně, kdy někteří řidiči místo aby zařadili neutrál a pustili spojkový pedál, tak na spojce dál stojí. Spojka je tedy rozpojená a spojkové ložisko tím trpí. Prostě když stojíte nebo zpomalujete do úplného zastavení, vždy zařaďte neutrál a spojku mačkejte, až když se zase rozjíždíte.

1
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Související témata:
TN.cz