Publikováno 10. 7. 2017
5 rad při nákupu ojetiny

Vybíráte ojeté auto? Poradíme, jak dobře koupit

Koupě ojetého vozu - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Nechte emoce stranou a hlavně dobře počítejte! Dodržte tyto základní rady a pak při koupi ojetiny nemůžete udělat chybu.

Kupující ojetých aut dělají stále ty samé zbytečné chyby, upozorňují na to nejen motorističtí experti, ale už i autobazary. „Přecenění vlastních finančních možností, výběr nevhodné karosářské varianty, uspěchaný nákup a především koupě neprověřeného vozu od neznámého prodejce jsou nejčastější chyby, kterých se kupující ojetých aut dopouštějí,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA. Přitom pro většinu domácností je koupě auta  zásadním finančním výdajem, a proto by měl každý dobře zvážit, co vlastně potřebuje, co od auta očekává a kolik si může dovolit do něj investovat, a to jak jednorázově, tak pravidelně. Důležité je stanovit si rozpočet a hlavně nedávat do samotného nákupu auta všechny dostupné prostředky, ale nechat si i rezervu na servis!

 

1. Na co auto opravdu potřebujete?

Tohle je naprosto základní věc a zkuste přitom sami sobě nelhat. Většina lidí chce automaticky velké auto s velkým kudrem, silným turbodieselem a pohonem všech kol. Přitom v zimě na hory nejezdí, jejich roční nájezd je do 15 000 km na krátkých trasách a v autě jezdí většinou sami, nebo ve dvou. Pokuď už máte doma jedno SUV nebo kombi, je většinou zbytečné kupovat druhé stejné, lepší službu vám udělá auto do města, které bude levnější na provoz a praktičtější. Nebo si kupte auto, které vám bude dělat radost.


DOPORUČUJEME: Pozor, s autem se stočeným tachometrem už si nezajezdíte!

 

2. Benzín nebo naftu?

„Turbodiesel se začne vyplácet až po větším nájezdu, zpravidla od 20 000 km za rok,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA a my mu dáváme jen zapravdu. „U dieselů bývají dražší servisní prohlídky, technické kontroly a také některé specifické náhradní díly, například filtry pevných částic.“. Pro plno motoristů je tedy obyčejný benzinový motor s dlouhodobě nižšími servisními náklady mnohdy výhodnější.

 

3. Srovnávejte!

Neomezujte se jen na jeden model, motorizaci, výbavu a barvu. Vybírejte z více nabídek a nebojte se jich několik obejít, ať si uděláte obrázek o situaci na trhu a máte z čeho vybírat. Většina aut na trhu má několik přímých konkurentů. Zkuste si taky, jak se vám v autě sedí, jak se vám s ním jede a zjistěte a vyzkoušejte i takové drobnosti, jestli se vám do něj například dobře vejde dětská sedačka, kočárek a podobně.


DOPORUČUJEME: Tipy na pár skvělých a spolehlivých ojetých aut, na která byste si při výběru nejspíš ani nevzpomněli

 

4. Koupíte první auto co se vám líbí?
Většina z nás si takhle nekoupí ani boty, ale u auta to mají jinak a vezmou hned to první. Chyba. Při výběru by měl být rozhodující předševším celkový stav auta, jeho původ a historie. Důležitější než číslo na tachometru je jeho celkový stav. Auto vyzkoušejte a nechte ho prověřit. Nejbezpečnější způsob nákupu ojetého auta je přes zavedeného prodejce, který vykupované vozy prověřuje po technické i právní stránce. Pokuď kupujete auto na ulici, pozvěte si odborníka.

 

5. Stanovte si pevný rozpočet!

Samozřejmě existují různě výhodné způsoby financování, ale i tak by měl každý dobře zvážit své možnosti a především se ohlížet na ostatní provozní náklady, než je pouze spotřeba paliva. Například luxusní SUV prémiových značek se dají koupit za velmi atraktivní ceny, ale následný servis a případné náhradní díly jsou výrazně dražší než na běžné vozy. Ideální je koupit takové auto, které umí opravit váš známý. A určitě si zjistěte i základní ceny náhradních dílů (světlo, blatník, nárazník, čelní okno, brzdové destičky, filtr palivových částic) a ceny za servis - pravidelná servisní prohlídky, výměna rozvodů atd.


BAVÍ VÁS AUTA A VŠE KOLEM NICH? ZAPARKUJTE U NÁS NA FACEBOOKU!

 

 

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

10.7. | 21:55 sshskript
2
Rady fajn, tesat do kamene pro některé. Já kupuju ojetý auta už patnáct let a ...
10.7. | 11:59 Petr Kelenda
0
Důležité je nekupovat v bazaru a hlavně pohon LPG popř.CNG,další věcí je ...
7.8. | 11:05 nubufuso
2
Náhlasit nevhodný komentář
Hrozny ty novy auta....cisla prodeju novych aut delaji firmy a jejich auta do flotilek, je videt ze obycejni lidi nove auta moc nekupuji, za 1. na to nemajiou a za 2. auta s planovanou zivotnosti 150k km si kdo jako chce kupovat???? osobne kupuju v bazaru bmw do r.v.2000
11.7. | 14:09 František Ferebauer
0
Náhlasit nevhodný komentář
Díky za info. každopádně zase bych nešetřil moc, na to podle mě každý dojede a v budoucnu si cenu doplatí na opravách. Já třeba koupil zlatý střed a teď jezdím pouze na běžné servisní práce: http://www.autoindividual.cz/bezne-servisni-prace a žádné jiné výdaje nemám. Super.
10.7. | 22:04 kralnebe
2
Náhlasit nevhodný komentář
Jo, kupovat jen proto že jsem slyšel že dýzl žere míň je blbost. A nejčastější český auto: Octavia z AAA. Lepší než teď ujedu všem.
10.7. | 21:55 sshskript
2
Náhlasit nevhodný komentář
Rady fajn, tesat do kamene pro některé. Já kupuju ojetý auta už patnáct let a pokaždý si to dost rozmyslím. Kupuju teda v tom větším autobazaru ale osvěta je přínosná
10.7. | 15:38 Roman Skala
0
Náhlasit nevhodný komentář
Rada č. 1 Vyhnout se Áčkám.
10.7. | 11:59 Petr Kelenda
0
Náhlasit nevhodný komentář
Důležité je nekupovat v bazaru a hlavně pohon LPG popř.CNG,další věcí je nejlépe po výměně rozvodů a spojky.Já přesně tak auto koupil a již 5 let jen spokojeně jezdím bez poruch a nějakých oprav.Taky je lepší koupit větší atmosféru než motor s turbem.Turbo je finančně náročné na opravy,tak raději ne