Publikováno 16. 6. 2017
L není jen autoškola

Víte, co znamená písmeno L na kamionu?

L
Zdroj: Liaznavzdy

Jeden z nejčastějších chybných výkladů písmena L na nákladních autech je Long vehicle, tedy dlouhý náklad. Pravda je ale úplně někde jinde.

Minule nás až překvapilo, kolik z vás vůbec netuší, co znamená písmeno A na nákladních vozech. Vysvětlení najdete ZDE. No a s tím souvisí i další označení, které běžně můžete vídat na kamionech, a to je písmeno L. Častým a zdánlivě logickým výkladem je označení Long vehicle, tedy dlouhý náklad, nebo Autoškola, obojí znáte z českých silnic. Jenže tak i tak je to na míle vzdálené realitě.

DOPORUČUJEME: Video, ze kterého mrazí. Boční náraz do kamionu nepřežijete.

 

Je to všechno o tom, že kamiony nejezdí jen v ČR, ale i v zahraničí, kde platí jiné předpisy a normy. A tak na sobě mívají nákladní vozy označení, které platí v jiných zemích. V případě bélého písmene L v zeleném terčíku je to označení pro tiché vozidlo (Lärmarmes Kraftfahrzeug), které platí pro Rakousko. Jde o nákladní auto se speciálním odhlučněním motoru, a na tyto vozy se nevtahuje zákaz noční jízdy kamionů platný v Rakousku od 22 do 6 hodin. Konkrétně tyto náklaďáky splňují normy, které stanovují pro vozidla v daném rozmezí výkonu motoru hodnotu hlučnosti 78 decibelů do 150 kW a 80 decibelů nad 150 kW.

 

DOPORUČUJEME: 9 zaručených způsob jak si (ne)zničit auto! Čtěte pozorně, děláte to taky tak? 

 

Jen pro pořádek, písmeno L často bývá doplněné i číselným označením (opět bíle v zeleném poli) a to jde pak o emisní normu, kterou nákladní vůz splňuje. Obdoba označení písmenem L je zelený štítek s bílým písmenem G (Geräuscharmes) , který definují německé předpisy. I ten označuje vozidlo se sníženou hlučností. V blízké budoucnosti dojde ke sjednocení označení.


LIBIL SE VÁM TENTO ČLÁNEK? STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU

 

 

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.6. | 22:22 bard-lidu
9
Je v tom značení skvělá bruselská logika - L jako tichý, A jako odpad, B jako ...
16.6. | 23:03 John Smith
0
bard-lidu Tu išlo o vytvorenie štandardu pre celú EU. To že to označenie nie je ...
19.6. | 18:54 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Nekonečná hloupost zbytečných úředníků je neuvěřitelná! Proč by měly jezdit pomalé náklaďáky v noci, kdy nemají koho omezovat, vždyt mohou jezdit přes den, zahušťovat a zpomalovat provoz!
16.6. | 23:03 John Smith
0
Náhlasit nevhodný komentář
bard-lidu Tu išlo o vytvorenie štandardu pre celú EU. To že to označenie nie je začiatočným písmenom názvu v nejakom jazyku nie je podstatné.
16.6. | 22:22 bard-lidu
9
Náhlasit nevhodný komentář
Je v tom značení skvělá bruselská logika - L jako tichý, A jako odpad, B jako nafta, E jako benzín. Co ti úředničtí kokoti vymyslí příště ???
16.6. | 14:11 pichav
3
Náhlasit nevhodný komentář
☝ NO URCITE NE LASKA !!!!! KAMIONAKY BY KAZDY Z VAS NEJRADSI POVRAZDIL !!!! ZE ??? ZA TO ZE NEJSOU PRUHLEDNI !!!! A JSOU VELCI !!!! A POMALI !!! A DRZI !!!! A PLETOU SE RYCHLYM SPORTRIDICUM DO CESTY !!!! ☝
16.6. | 11:39 Petr Kelenda
Komentář je nevhodný a automaticky skrytý