Publikováno 9. 7. 2017
Dětské autosedačky

7 rad jak správně vybrat dětskou autosedačku + VIDEO

volvo
Zdroj: Volvo

Vybíráte dětskou autosedačku? Pak by hlavní věcí při výběru neměla být jen co nejnižší cena...

Dětská autosedačka je jediná věc, která může vašemu díte při autonehodě zachránit život. Airbagy ani bezpečnostní pásy u malých dětí nefungují, ba pprávě naopak - jsou navržené primárně pro dospělé cestující. Výběru dětské sedačky proto věnujte důkladnou péči. Nerozhodujte se jen podle ceny a abyste prostě nějakou měli...

1. Proč dítě poutat?
Při nárazu by bylo nepřipoutané dítě vymrštěno vpřed přímo proti opěradlu přední sedačky, palubní desce nebo i čelnímu oknu. Síla takového nárazu je několikrát větší než tělesná hmotnost dětí a například při rychlosti 50 km/hod. odpovídá pádu ze třetího patra! Pokuď si někdo myslí, že by dítě udržel na klíně, mýlí se. Navíc váha dospělého člověka může dítě doslova rozdrtit. 

2. Co je to homologace?
V dobrých a značkových obchodech nejspíš nehomologovanou sedačku nenajdete, ale pro jistotu... Dětská autosedačka musí mít označení ECE R44 nebo nově i-Size (ECE R129).


DOPORUČUJEME: VIDEO - v autě si na sluníčku za 30 minut upečete pizzu. Opravdu tam necháte i svoje dítě?


3. Dát dítě na zadní sedačku nebo na přední?
Dítě do patnácti měsíců věku bude určitě bezpečnější v dětské autosedačce otočené proti směru jízdy. Dáte-li autosedačku na přední sedadlo spolujezdce, musíte určitě vypnout airbag!!! Odborníci stálě častěji doporučují stejně poutat děti do čtyř let věku, protože tato poloha je v případě nárazu mnohonásobně bezpečnější než klasická pozice po směru jízdy - nedochází totiž k tak dramatickému zatížení ještě nevyvinuté krční páteře. Konkrétně o je to o víc jak dvě třetiny síly. 

 

4. Opravdu tři autosedačky?
Ano, bohužel. Nejprve skořápku pro batolata, která dáte vždy proti směru jízdy. Pak ji vyměníte za běžnou dětskou sedačku, která vašemu dítěti vydrží cca do čtyř let. Podle nejnovějších průzkumů se vyplatí sice větší, ale bezpečnější autosedačky BeSafe, které mají nastavitelné ISOfixové uchycení konektory, které dokážou zvětšit prostor pro nožky až od 10 cm. No a poté následuje sedačka co dítěti vydrží až do dvanácti let. Někteří rodiče to řeší podsedákem, ale v tohle případě téměř všechny nárazové testy ukazují tuto ochranu jako nedostatečnou. 

 

DOPORUČUJEME: Zvířata v autě - 9 tipů pro pohodlné cestování vás i vašich mazlíčků

 

 

5. Sedačku vždy vybírejte s dítětem
Nejde o to, aby dítě nadšeně tleskalo, že se mu jeho nová autosedačka líbí, jde o funkčnost a správnou velikost. Dítě do sedačky položte a ideálně ji vyzkoušejte v autě, jak dobře se vám s ní manipuluje a jak jde do auta přichytit. 

6. Nekupujte použité autosedačky
S dětskými autosedačkami je to jako s helmou na kolo či motocykl. Po nárazu mohou mít narušenou vnitřní strukturu a přestože jsou na první pohled v pořádku, tak v případě opakovaného nárazu už fungovat nebudou! Autosedačku z druhé ruky tedy berte jen od přátel nebo od lidí, kde jste si stoprocentně jistí.

7. ISOFIX nebo uchycení tříbodovým autopásem?
Autosedačku se systémem ISOFIX vybírejte pouze v případě, že tímto systémem uchycení autosedačky je vybaven i váš automobil. Prostudujte si i návod k dětské autosedačce!


DOPORUČUJEME: Nedělejte tyto chyby při balení na dovolenou!
 

CRASHTEST - DÍTĚ PŘIPOUTANÉ V AUTOSEDAČCECRASHTEST - DÍTĚ VOLNĚ SEDÍCÍ NA ZADNÍM SEDADLE...


 

 

 

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

10.7. | 08:33 Hanka Jašová
0
mě by třeba zajímalo kdy mohu použít podsedák..nikde není přímo napsáno,pouze ...
3.7. | 22:35 truthwillprevail
-4
Doporučuji si přečíst doporučení německých odborníků. Čím déle dítě vydrží ...
10.7. | 13:11 Roman Skala
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud pevně upevnite spickovou sedacku ve ctvrtstoleti stare felicii s pochybnymi svary muzete kvalitu autosedacky konzultovat se svym koronerem.
10.7. | 09:08 Petr Kelenda
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud možno dítě do auta nebrat,pouze v nutných případech jako odvoz k lékaři atd... Na silnicích je velmi nebezpečno a je to velký risk vzít dítě do auta.Zlatý komunismus kdy na cestě bylo pár aut a pouze slušní řidiči. Žádný fracek v 18 letech neměl na auto....
10.7. | 08:33 Hanka Jašová
0
Náhlasit nevhodný komentář
mě by třeba zajímalo kdy mohu použít podsedák..nikde není přímo napsáno,pouze od 15kg to má dcerka už ve 2letech..tak by mě zajímalo kdy na podsedák může..v autě máme samozřejmě kvalitní sedačku,ale potřebujeme jednu erár..
3.7. | 22:37 truthwillprevail
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Lidé kupují šmejdy, které spíše dítě usmrtí než zahrání. Rodiče jsou nezodpovědní, když koupí autosedačku za pár tisíc a nepodívají se na testy. Je jednoduché vyhledat testy a vybrat si tu nejvhodnější, ale lidé šetří i na dětech.
3.7. | 22:35 truthwillprevail
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Doporučuji si přečíst doporučení německých odborníků. Čím déle dítě vydrží jezdit proti směru jízdy, tím lépe. Do 15 měsíců je málo a možná se to brzy bude ještě měnit. Už jen citelné zastavení může dítě zranit, náraz zraní zaručeně.