Aktualizováno 22.9. 2017 22:24
Zpřísní se i kontroly STK

Praha vyšle do ulic hlídky, budou měřit emise naftových aut

Praha vyšle do ulic speciální hlídky, budou měřit, jestli auta s naftovými motory nemají poškozeny, nebo dokonce demontovaný filtr pevných částic.

„Ukazuje se, že vzhledem ke kvalitě ovzduší jsou velkým problémem naftová auta, která mají mít filtr pevných částic, ale ten buď nefunguje, nebo je poškozený, nebo dokonce záměrně vymontován, což je podle mě doslova ekologický zločin, který tito lidé páchají na zdraví spoluobčanů. A já bych teď chtěla zjistit, kolik v Praze jezdí takových aut,“ řekla pražská radní Jana Plamínková v rozhovoru pro ČTK. Metropole už vypsala veřejnou zakázku, ale než najde firmu, pošle do města hlídky, které to budou se speciálními přístroji zjišťovat. „Nebudeme auta zastavovat, takové měření není zcela přesné, nicméně zjistí se, kdy auto nebude mít filtr, bude totiž vydávat řádově vyšší množství částic, než by mělo,“ řekla radní. První hlídky by se měli na ulicích objevit ještě na podzim, od jara pak už by to měla dělat specializovaná firma.


DOPORUČUJEME: Kupujete auto s naftovým motorem? Můžete mít problém!

 

Plamínková rovněž uvedla, že Praha chce ve spolupráci s policií ČR prověřovat, zda se nepodvádí při měření emisí. „Objevují se totiž podezření, že stanice šidí kontroly emisí a projdou jí i auta s poškozeným nebo odmontovaným filtrem,“ řekla Plamínková. Ta zároveň přišla i s tím, že by v případě problémů se smogem mohlo město sáhnout k extrémním opatřením, jako je třeba omezení vjezdu aut do metropole.


JEZDÍTE? PAK V TOM POJEĎTE S NÁMI NA FACEBOOKU!

Filtry pevných částic jsou v poslední době hodně diskutované téma. Mnoho řidičů totiž jezdí s nefunkčními filtry, nebo si je dokonce nechávají vymontovávat úmyslně. Filtry pevných částic zachycují prachové částice a mají omezenou životnost. Když je filtr plný, zvyšuje se spotřeba a klesá výkon vozu. Nový filtr pak stojí od 10 tisíc korun výš.

DOPORUČUJEME: Auta znečišťují ovzduší méně, než jste si možná mysleli...

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

22.9. | 18:58 Veselej Hafík
16
Kurňa tak v hospodách už kouřit zakázali,co když to překročí normu,Tak nebodou ...
25.9. | 15:14 Vašek Štefkovič
2
Měli by si tu slavnou Prahu strčit do pihele, někam za vysokou zeď ...!!!
25.9. | 15:14 Vašek Štefkovič
2
Náhlasit nevhodný komentář
Měli by si tu slavnou Prahu strčit do pihele, někam za vysokou zeď ...!!!
24.9. | 10:41 reypal
3
Náhlasit nevhodný komentář
To budou traktoristé radostí bez sebe.A ještě "načudlaná" čerpadla a odchytávat u výfuku "kýble šmíru".Občas takový zavodník přesmradí i 815 se sytičem.A ješlě otevřený výfuk a všichni kolem obdivují de bila.
23.9. | 00:34 Karel Nobak
4
Náhlasit nevhodný komentář
Veselej Hafík...náklaďák má už Euro 6. To osobák nikdy nedosáhne. Protože filtr je tam tak velký jako kufr osobáku. Rakousko a Německo má europlaketu dle Euro auta. A když je diesel starý. .nesmí ani do centra. Buďte rádi že to není i zde. Mnoho aut by stálo na okraji měst.
22.9. | 20:50 overal
11
Náhlasit nevhodný komentář
Zase další hony na čarodějnice! Zeptejme se jako vždy u všeho u nás, který blbeček se na tom chce zviditelnit, a který šizuňku mu za to platí, aby si dost lehce pořádně nahrabal?!?!?!
22.9. | 18:58 Veselej Hafík
16
Náhlasit nevhodný komentář
Kurňa tak v hospodách už kouřit zakázali,co když to překročí normu,Tak nebodou ani rohlíky ani maso,protože zakážou diesly a nákla%dáky jsou většinou diesly.To bude opět snůška konin.To může vymyslet snad jen Unie nebo Česká sněmovna.