Aktualizováno 9.8. 2017 10:10
Jedete na houby?

Za parkování v lese můžete dostat pokutu až 100 tisíc!

parkování v lese
Zdroj: Profimedia

Houbařská sezóna už pro někoho začala, jiní se na ni teprve těší. Ale pozor, jestli jezdíte na houby autem, mohlo by se vám to prodražit...

A není řeč o tom, že by vám auto v lese někdo vykradl, nebo ukradl, ale o tom, že za parkování v lese můžete dostat pokutu až sto tisíc korun. Přitom zákon uvádí, že vjetí do lesa je přestupek, za který můžete dostat pokutu maximálně 5000 Kč. Takže jak to vlastně je?

 

Pokuta 5000 nebo 100 000 Kč?
Když budete se svým autem jezdit po lese, nebo v něm jen zaparkujte bez patřičného povolení, riskujete víc než jen pokutu 5000 Kč, kterou stanovuje lesní zákon. Jeho novela totiž praví, že se jedná fakticky o správní delikt, za který lze uložit pokutu až 100 tisíc! Je to sice slovíčkaření a právnická záležitost, ale Nejvyšší správní soud to již potvrdil, a tak bez povolení k vjezdu na lesní cestu nebo za stání v lese vám opravdu hrozí takto vysoký postih. Platí to samozřejmě i pro ty vyznavače adrenalinu, kteří by snad po lesních cestách a po lese chtěli v autě nebo na motorce dokonce jezdit, a neměli na to patřičné povolení.


DOPORUČUJEME: Máte jedno z těchto aut? Pak na nic nečekejte a jeďte do servisu!

 

Kdo vás může v lese kontrolovat?
Problém vjezdu do lesa a na lesní pozemky řeší lesní zákon (zákon č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon)), který říká, že je zakázáno v lese jezdit a stát s motorovými vozidly. A pozor, dokonce se v něm píše, že mimo vyznačené trasy se v něm ani nesmí jezdit na kole, na koni nebo na lyžích. Výjimku může povolit jen vlastník lesa. Zastavit a zkontrolovat vás přitom může v lese nejen Policie České republiky, ale i lesní stráž, jejíž příslušník se musí prokázat průkazem a odznakem. Tento člověk vám pak může uložit i pokutu, nebo vás předvést na služebnu policie.

 

Co je v lese ještě trestné? 

Podle lesního zákona je zakázáno vstupovat do lesních školek, rozdělávání ohně a táboření, kouření, odhazování odpadků, ale i vyhrábávání rostlin. 


DOPORUČUJEME: 9 zaručených způsobů jak si (ne)zničit auto


Kde máte tedy zaparkovat?

Na místech k tomu určených. A pak můžete zaparkovat i u krajnice, na hranici lesa, ale jen tak, aby zůstal volný průjezdný pruh o šířce alespoň tři metry. Samozřejmě, že nesmíte parkovat v zatáčce nebo za horizontem, ale to snad dá zdravý rozum. No a hlídejte si pozorně i dopravní značky Zákaz stání a Zákaz zastavení, jejichž platnost může být klidně i v úseku několika kilometrů. Dopravní značky totiž platí až do další křižovatky, nebo než je jiná značka takzvaně nevyruší. 


NEJBEZPEČNĚJŠÍ BUDE, KDYŽ ZAPARKUJETE U NÁS NA FACEBOOKU!

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

9.8. | 10:40 novus
29
Policejni stat, kapitalisticka totalita..Zlati komunisti.
31.8. | 17:54 Štefan Nemeth
-3
Zvykli jste si za komančů z pravidel dělat pr...l, a tak byl nejvyšší čas vás ...
31.8. | 17:54 Štefan Nemeth
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Zvykli jste si za komančů z pravidel dělat pr...l, a tak byl nejvyšší čas vás naučit se chovat k lesu. Dal bych 100k i tomu, kdo z lesa neodnese to co tam přinesl!
9.8. | 19:39 novus
5
Náhlasit nevhodný komentář
Kdepak asi kapitalistickej rezim ma brat pro sebe penize nez od lidi? Normalnich...
9.8. | 17:07 undatra
7
Náhlasit nevhodný komentář
Leckde je u lesa malé parkoviště .Jenže jinde je efektivnější vybírat pokuty , než tam udělat odpočívadlo .A v každém lese houby nebývají .
9.8. | 15:35 Petr Kelenda
6
Náhlasit nevhodný komentář
Výplaty minimální a pokuty maximální.Tento stát jde fakt do (_!_)
9.8. | 14:28 Vincent Vegansky
6
Náhlasit nevhodný komentář
No jo kdysi byla u nás před vjezdem na lesní cestu značka zákaz vjezdu, dnes tam není, tak si myslím, že já nemusím rozeznávat, kde je už les, ale tam můžu jet, ani 40 tam není, tak nevím.
9.8. | 10:40 novus
29
Náhlasit nevhodný komentář
Policejni stat, kapitalisticka totalita..Zlati komunisti.