Aktualizováno 23.8. 2017 21:48
Plány politiků

Povinná výbava aut se má smrsknout, experti jsou ale proti

Zdroj: TV Nova

Povinná výbava v autech by mohla projít změnami. Ze seznamu toho, co řidiči musejí v autě vozit, by mohly odpadnout třeba náhradní žárovky a pojistky.

Přiklánějí se k tomu někteří poslanci. Podle nich jsou v autech stejně zbytečné, protože si je většina řidičů neumí nebo nemůže vyměnit. Zároveň chtějí sjednotit povinné vybavení v Evropě. Proti jsou ale někteří odborníci.

 

Náhradní žárovky a pojistky, rezervní kolo nebo sada na opravu pneumatik, výstražný trojúhelník, reflexní vesta, autolékárnička a klíč na matice kol. Povinná výbava, kterou musí každý řidič ve svém autě mít. Podle některých poslanců by ale klidně mohly třeba první tři zmíněné položky ze seznamu zmizet.

 

Poslanci o tom zatím pouze diskutují a k žádnému oficiálnímu závěru nedošli.

 

Česko a Slovensko jsou posledními zeměmi, kde jsou náhradní pojistky a žárovky povinné. Podle odborníků na dopravní bezpečnost ale na českých silnicích nejezdí pouze nejnovější auta u nichž to řidič prakticky sám nezvládne. Průměrný věk aut je u nás patnáct let.

"Není problém, abych si u ostatních vozidel vyměnil žárovku i s tím ohledem, že za snížené viditelnosti, pokud mi praskne světlo přivrácené ke směru do vozovky, tak ani nemůžu v jízdě pokračovat," oponuje politikům Martin Farář z BESIPu.

 

Někteří odborníci by se nezbavovali ani heveru a rezervního kola. Podle nich není takový problém, aby si řidič vyměnil poškozenou pneumatiku sám.

 

Podle odborníků by mohl být do povinné výbavy v Česku zařazen hasicí přístroj. Ten je povinný v Řecku, Chorvatsku, Bulharsku či Rumunsku. Dánsko ho pouze doporučuje mít.

pez, Jakub Pacner TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

23.8. | 19:48 overal
16
Počet zbytečných a přeplácených "expertů" by se měl také smrsknout! ...
6.9. | 15:52 František Ferebauer
0
Také jsem proti, hodně lidí má problém i s klasickou lékarničkou: ...
6.9. | 15:52 František Ferebauer
0
Náhlasit nevhodný komentář
Také jsem proti, hodně lidí má problém i s klasickou lékarničkou: https://obchod.sanicare.cz/lekarnicky/ takže další ulevy by situaci jen zhoršily.
24.8. | 09:00 Štefan Nemeth
4
Náhlasit nevhodný komentář
Až výrobci vozidel uzpůsobí interiér na skladování 5 vest, lékárničky a trojúhelníku tak, aby je řidič měl po ruce, může se o tom debatovat. Do té doby je to jen volovina na Ntou!
23.8. | 22:47 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Co se týká slova světlomet tak je samozřejmě složeninou slov světlo a metat, přesnější by bylo usměrňovač proudu fotonů, ale to zní naprosto dementně!
23.8. | 22:42 overal
7
Náhlasit nevhodný komentář
Trul, naprostý souhlas, já mám naprostou hrůzu, že přijede známý s C3 a bude chtít vyměnit žárovku v hlavním světlometu, minule jsem mu vnutil longlajfku, tak ještě tu druhou a bude chvíli klid. Ve Wartburgu jsem uměl kompletně vyměnit H4 za 1 minutu!
23.8. | 21:46 trul
6
Náhlasit nevhodný komentář
I já znalý automechanik mám docela problém vyměnit spálenou žárovku v hlavních světlometech (zajímavé - světlomet od slova metat ).
23.8. | 21:08 Eman Skokánek
7
Náhlasit nevhodný komentář
No,ale hasičák by nebyl navždy.Musel byse pravidelně měnit,tak jak se mění lékárnička.
23.8. | 20:58 jansuk
8
Náhlasit nevhodný komentář
Za chvíli se povinné hasičáky rozšíří i na chodce
23.8. | 19:48 overal
16
Náhlasit nevhodný komentář
Počet zbytečných a přeplácených "expertů" by se měl také smrsknout! Rozhodně nepřidávat další položky, oni by si výrobci hasících přístrojů rádi podplatili (dnes se říká prolobovali a dali sponzorský dar) povinný hasičák!