Aktualizováno 7.10. 2016 19:30
AutobazaryTN

Polovina autobazarů podvádí: stočené kilometry a počet majitelů!

Kontrola České obchodní inspekce zjistila nekalé praktiky nebo poskytování neúplných informací u zhruba poloviny kontrolovaných autobazarů. Nejčastějším proviněním byl přetočený tachometr. Někdy i o víc jak 100 tisíc kilometrů.

Přes autobazary a jiné obchodníky se v ČR prodá víc jak 300 tisíc ojetých aut, což je cca polovina celkového trhu s ojetinami. Proto jsou zjištění České obchodní inspekce alarmující - stav se totiž nijak nemění. Byly uděleny pokuty ve výši téměř půl milionu korun.

Staňte se naším fanouškem na facebooku

Nejčastějšími prohřešky byly stočené tachometry, nepravdivé údaje o počtu majitelů nebo neúplné informace při uzavírání kupních smluv. K nejzávažnějším zjištěním došlo v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. V obou případech šlo o uvedení nepravdivého údaje o počtu najetých kilometrů u Škody Octavie. V prvním případě byl stav kilometrů na palubní desce u Octavie 1,9 TDI ke dni kontroly 167 123 kilometrů a přitom ze znaleckého posudku a z dostupných informačních záznamů vyplynulo, že již v prosinci 2011 byl proveden servisní úkon při stavu 311 738 km. U Octavie RS 2,0 TDI byl v nabídce uvedený stav tachometru 225 068 kilometrů, posudek ale ukázal provedení opravy již v únoru roku 2015 při stavu 323 652 kilometrů. Kontroloři také zjistili, že vozidla jsou často nabízena do komisního prodeje v zastoupení třetí osoby, čímž se prodávající snažili vyhnout jakékoli odpovědnosti za případné vady.


Inspektoři v rámci kontrolní akce postupovali tak, že byl nejprve proveden monitoring a vytipování ojetých vozidel, u kterých bylo podezření, že informace o jejich stavu a počtu najetých kilometrů neodpovídají skutečnosti. Některá vozidla byla posuzována v součinnosti se soudními znalci z oboru dopravy.

Anketa

Koupili jste si někdy auto v autobazaru? A vaše zkušenost?

Hlasovalo 244 lidí.

 

tn.cz / ČTK

Diskuze

9.10. | 19:05 Robin Doležal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Naprostý souhlas s Vagin Analev, jsou tu parádní podmínky na podvody. Je to smutný, kam tohle spěje...
8.10. | 12:10 allanaldik
1
Náhlasit nevhodný komentář
ja bych napsal dve poloviny, takze vsechny bazary podvadi.
7.10. | 20:34 Vagin Analev
12
Náhlasit nevhodný komentář
Nahovno cela inspekce placena statem z nasich penez, tak dohajzlu zverejnete viniky nebo ten pičuuřad zruste.