Aktualizováno 13.4. 2018 11:39
Placebo pro diesely

Podvod s filtry? Odborníci je rozřezali a nestačili se divit

DPF
Zdroj: ÚAMK

Test protitlaku

 

Copak vidíte dovnitř filtru, abyste ho mohli takto hodnotit? Ano, vidíme. Nejde jen o fakt, že odborníci při našem testu za pomoci tlaku vzduchu zkontrolovali, jaký odpor klade vnitřní struktura filtru.

 

Jinými slovy, každý filtr putoval do zařízení, které pod tlakem vháněného vzduchu do filtru byl měřen odpor. Čím menší odpor jeho vnitřní struktura kladla, tím bylo jasnější, že by neměl být schopen zachytit mikročástice. Tento vztah, pak závisí na průměru a počtu kanálků ve struktuře vložky zachycující pevné částice uvnitř filtru.

 

DPF
Zdroj: ÚAMK

 

Čím jsou kanálky užší, tím menší saze zachycují a o to vyšší odpor klade vložka proudícímu vzduchu. Čím je větší filtrační plocha, tím větší je počet kanálků a odpor vložky prostupujícímu vzduchu musí být o to nižší. Odpor průtoku vzduchu neoriginální vložky filtru, která by byla o polovinu kratší, než vložka filtru originálního by měl být při stejném průměru kanálků dvojnásobný a průtok vzduchu tedy poloviční. Pokud by byl odpor nižší (průtok vzduchu větší) svědčilo by to o větší prostupnosti filtru ne jen pro vzduch, ale také pro pevné částice!

 

Test - protitlak

 

TN.cz / ÚAMK