Publikováno 22. 3. 2017

Pětina řidičů nepřezouvá gumy! Místo šetření peněz riskují život

Zdroj: TV Nova

Čeká nás oteplování a jarní teploty by měly být pro řidiče pokynem k přezutí pneumatik. Právě kvůli nim může dojít i k dopravním nehodám. Odborníci proto doporučují přezutí neodkládat. Budete jezdit bezpečněji a ještě ušetříte.

Posledním březnem končí povinnost řidičů jezdit na zimních pneumatikách. Podle odborníků ale až 20 procent řidičů na letní nepřezuje. Hazardují tak se životem nejen svým, ale i dalších účastníků silničního provozu.

 

Odborníci doporučují pneumatiky přezout, když se teplota dlouhodobě pohybuje nad 7 stupni. Počasí v následujících dnech k přezutí nabádá. "V nížinách už žádné nebezpečné meteorologické jevy, jako je ledovka, náledí nebo sněžení, nehrozí," potvrdila meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Řidiči z horských oblastí by ale ještě s výměnou měli počkat. "Tam ještě sem tam zasněží a také v ranních minimech budou teploty klesat i pod bod mrazu," doplnila Honsová.

 

Pneuservisy mají už teď napilno. "Už začínají chodit, tím, že se otepluje, už chodí houfně. Čekací doba je teď týden, dva," sdělil automechanik Edvard Bednář. "Hlavní nápor čekáme samozřejmě v prvním týdnu dubna, někteří to odkládají až po Velikonocích," dodal automechanik Roman Špaček.

 

 

Zimní pneumatiky v letním období vám sice pomohou s dopravou z místa na místo, ale s mnoha riziky. Mezi ně patří prodloužení brzdné dráhy, horší stabilita na mokré vozovce v zatáčkách i při vyšší rychlosti, ale také vyšší spotřeba paliva.

 

"Těch situací je hodně, kdy potřebujete panicky brzdit, točit, cokoli, zimní pneumatiky výrazně zhoršujou přilnavost," vysvětlil Bednář.

 

Řidiči zimní pneumatiky nepřezouvají, aby ušetřili. Přitom se jim může stát opak. Pokud příčinou dopravní nehody budou špatné pneumatiky, může dojít ke krácení pojistného plnění ze strany pojišťovny.

Lucie Cochlarová/epa TN.cz

Diskuze

23.3. | 11:02 Ivan Kousal
7
Náhlasit nevhodný komentář
Guma je guma,prase je prase,řidič je řidič a vyrobci gum potřebují prodávat.
22.3. | 22:35 overal
9
Náhlasit nevhodný komentář
Hlavně nepřezouvejte, ani o den dříve, pokud jezdíte po silnici se značkou ""zimní výbava!! Na D1 jsem viděl loňské jaro policii při 20°C vybírat pokuty za letní pneumatiky dva dny před koncem zimního období, přestože byly při této teplotě bezpečnější letní pneumatiky, než zimní povinné ...
22.3. | 22:30 jansuk
2
Náhlasit nevhodný komentář
No, jo, no. Nepřezouváním ve škole to začíná a takhle to holt končí. Děti, přezouvejte se ve škole, nepůsobte zármutek svým rodičům.
22.3. | 21:56 overal
15
Náhlasit nevhodný komentář
Chybí nápis REKLAMNÍ SDĚLENÍ!! Jediný kdo je ohrožený dojížděním zimních pneumatik v létě je zisk gumárenských společností!! Pokud zimní pneumatiky používáte, alespoň dvě zimy vyzrají natolik, že pokud jsou sjeté pod 4mm jsou dostatečně pevné, aby ses nimi dalo v létě naprosto bezpečně jezdit!!