Aktualizováno 10.4. 2017 14:52
Co hrozí?

Odborník vyvrací mýtus: Zimní gumy na celý rok? Nesmysl!

Přezouvání pneumatik
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Mezi lidmi stále přežívá mýtus, že na zimních pneumatikách se dá jezdit celý rok. To je ale podle odborníků hloupost. Nejen, že neušetříte, ale také se vystavujete obrovskému nebezpečí.

Pokud venkovní teplota trvale překračuje sedm stupňů, měli byste vyměnit zimní pneumatiky za letní. Obvykle toto období vychází na první polovinu dubna. Lidé se však domnívají, že na zimních gumách můžete jezdit celý rok a za letní je vyměňovat nemusíte, píše portál tvnoviny.sk.

 

Tak to ale vůbec není. Pokud totiž teplota překročí uvedenou hranici sedmi stupňů, přestává být jízda na zimních pneu bezpečná. Zimní gumy mají v letních teplotách výrazně delší brzdnou dráhu.

 

"Může být vyšší až o 20 procent," uvedl ředitel autoservisu pro Česko a Slovensko Jindřich Krejčí pro portál. "V létě mají i nižší přilnavost a také jsou kvůli výraznějšímu dezénu podstatně hlučnější," doplnil.

 

Dalším argumentem pro přezouvání je ekonomický faktor. "Mnozí si myslí, že pokud nepřezují, ušetří náklady, které by investovali do nákupu letních gum. Jenže jízda na zimních pneumatikách v létě je také neekonomická. Zimní gumy mají měkčí směs a vyšší valivý odpor. Tím se zvyšuje i spotřeba. Na přezouvání se určitě nesnažte šetřit," radí Krejčí.

 

 

Pneumatiky obuté na diskách je potřeba vyvážit na speciálním zařízení, které mají v autoservisu. Potom už si řidič může gumy vyměnit sám, měl by ale dbát na utahování šroubů. Nesmíte je utáhnout málo, aby vám "neuletělo" kolo, ale ani příliš, abyste je mohli povolit v případě defektu.

 

Při správné péči o pneumatiky se jejich životnost pohybuje kolem čtyř let. O tom, jak gumy skladovat, rozhoduje, jestli jsou s disky, anebo ne. Pokud se na pneumatikách disky nechávají, měly by se skladovat navršené na sobě. Pokud ne, měli byste je uložit vedle sebe.

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

10.4. | 14:47 jhena
18
to bade zase samozvaný odborník ve službách lobistů
10.4. | 14:57 mariomates
-19
Rozumbrady co jezdí ročně na jednich gumách jsou asi socky.
28.6. | 20:25 Hana Klánová
0
Náhlasit nevhodný komentář
Dobrý den, já si myslím že by se mělo investovat do nových a kvalitních pneumatik. Za skvělou cenu seženete pneumatiky na https://www.pneuok.cz.
30.5. | 09:37 Hana Klánová
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Dobrý den, já si myslím že by se mělo investovat do nových a kvalitních pneumatik. Za skvělou cenu seženete pneumatiky na https://www.pneuok.cz.
7.5. | 18:28 Petr Kelenda
2
Náhlasit nevhodný komentář
Těmto gumárenským darebákům nevěřte ani slovo.Jen chcou prachy.To je celý důvod.Jinak je docela nesmyl sjet zimní gumu na 4 mm a vyhodit.To bych nikdy neudělal.
7.5. | 18:23 Petr Kelenda
2
Náhlasit nevhodný komentář
Co to je za odborníka?Jaký mýtus?Já jezdím na zimních celoročně,znám ještě dalších 5 lidi,kteří jezdí pouze na zimních po mnoho let.Problémy nikdo nemá.Jak je to možné?Ušetřím si čas a peníze za přezutí,zimní guma,která není nová,ale má přes 2 roky se již tak rychle nesjíždí.Čau.
27.4. | 14:28 Petr Dokoupil
2
Náhlasit nevhodný komentář
Je to nesmysl, minulý rok jsem dojížděl zimní gumy na Passatu, je v tom téměř neznatelný rozdíl, pouze při teplotách nad 30 stupňů a rychlosti nad 180 se auto začalo cítit trochu nejistě. Podotýkám, trochu. Určitě to nebylo takové, jako jet v zimě na letních.
21.4. | 07:38 Hana Klánová
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Dobrý den, také pneumatiky měním. Mám je od https://www.pneuok.cz kde mají skvělou cenu, takže mě to nemusí tolik trápit.
18.4. | 16:05 vechtr-z-protivina
4
Náhlasit nevhodný komentář
Než uzákonili Němci zimní gumy, vůbec jsem to neřešil. Jezdil jsem celoročně na letních a znamenalo to jen v zimě jezdit o něco pomaleji a opatrněji. Případně ten týden v roce, kdy bylo více sněhu nejezdit. Na hory samozřejmě nejezdím, tam to asi jedině má smysl.
18.4. | 15:59 vechtr-z-protivina
3
Náhlasit nevhodný komentář
Jezdím li 180km/h, asi má článek pravdu. Jezdím li předepsanou rychlostí do 100km/h, je to jedno. Zimní guma se sice v létě více opotřebovává, ale přezutí 4 gum stojí ročně cca 600Kč, nebo musím investovat do disků, takže je to úplně jedno. Článek má zase zlodějský podtext.
17.4. | 13:08 overal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Povinné zimní pneumatiky jsou jen začátkem šikany chudší řidičů, kteří nemají peněz na rozhazování! Čekám, kdy si nějaký zbohatlík vzpomene, že v zimě na sněhu by měly mít dovoleno jezdit jen vozidla s pohonem 4x4, nebo alespoň se řízením kol i zadní osy, samozřejmě prý kvůli bezpečnosti řidičů!!
17.4. | 13:03 overal
4
Náhlasit nevhodný komentář
Samozřejmě jsou letní pneumatiky v létě lepší, ale řekl bych to takto, zatáčka, kterou běžně jezdíme 50-60 se dá na hranici smyku projet s letními pneumatikami 90 a s ojetými a vyzrálými zimními pneumatikami jen 85! Kolikrát za život to využijete?? Naprostá většina řidičů NIKDY!!