Aktualizováno 10.4. 2017 14:52
Co hrozí?

Odborník vyvrací mýtus: Zimní gumy na celý rok? Nesmysl!

Přezouvání pneumatik
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Mezi lidmi stále přežívá mýtus, že na zimních pneumatikách se dá jezdit celý rok. To je ale podle odborníků hloupost. Nejen, že neušetříte, ale také se vystavujete obrovskému nebezpečí.

Pokud venkovní teplota trvale překračuje sedm stupňů, měli byste vyměnit zimní pneumatiky za letní. Obvykle toto období vychází na první polovinu dubna. Lidé se však domnívají, že na zimních gumách můžete jezdit celý rok a za letní je vyměňovat nemusíte, píše portál tvnoviny.sk.

 

Tak to ale vůbec není. Pokud totiž teplota překročí uvedenou hranici sedmi stupňů, přestává být jízda na zimních pneu bezpečná. Zimní gumy mají v letních teplotách výrazně delší brzdnou dráhu.

 

"Může být vyšší až o 20 procent," uvedl ředitel autoservisu pro Česko a Slovensko Jindřich Krejčí pro portál. "V létě mají i nižší přilnavost a také jsou kvůli výraznějšímu dezénu podstatně hlučnější," doplnil.

 

Dalším argumentem pro přezouvání je ekonomický faktor. "Mnozí si myslí, že pokud nepřezují, ušetří náklady, které by investovali do nákupu letních gum. Jenže jízda na zimních pneumatikách v létě je také neekonomická. Zimní gumy mají měkčí směs a vyšší valivý odpor. Tím se zvyšuje i spotřeba. Na přezouvání se určitě nesnažte šetřit," radí Krejčí.

 

 

Pneumatiky obuté na diskách je potřeba vyvážit na speciálním zařízení, které mají v autoservisu. Potom už si řidič může gumy vyměnit sám, měl by ale dbát na utahování šroubů. Nesmíte je utáhnout málo, aby vám "neuletělo" kolo, ale ani příliš, abyste je mohli povolit v případě defektu.

 

Při správné péči o pneumatiky se jejich životnost pohybuje kolem čtyř let. O tom, jak gumy skladovat, rozhoduje, jestli jsou s disky, anebo ne. Pokud se na pneumatikách disky nechávají, měly by se skladovat navršené na sobě. Pokud ne, měli byste je uložit vedle sebe.

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

10.4. | 14:47 jhena
18
to bade zase samozvaný odborník ve službách lobistů
10.4. | 14:57 mariomates
-19
Rozumbrady co jezdí ročně na jednich gumách jsou asi socky.
27.4. | 14:28 Petr Dokoupil
1
Je to nesmysl, minulý rok jsem dojížděl zimní gumy na Passatu, je v tom téměř neznatelný rozdíl, pouze při teplotách nad 30 stupňů a rychlosti nad 180 se auto začalo cítit trochu nejistě. Podotýkám, trochu. Určitě to nebylo takové, jako jet v zimě na letních.
21.4. | 07:38 Hana Klánová
-1
Dobrý den, také pneumatiky měním. Mám je od https://www.pneuok.cz kde mají skvělou cenu, takže mě to nemusí tolik trápit.
18.4. | 16:05 vechtr-z-protivina
3
Než uzákonili Němci zimní gumy, vůbec jsem to neřešil. Jezdil jsem celoročně na letních a znamenalo to jen v zimě jezdit o něco pomaleji a opatrněji. Případně ten týden v roce, kdy bylo více sněhu nejezdit. Na hory samozřejmě nejezdím, tam to asi jedině má smysl.
18.4. | 15:59 vechtr-z-protivina
3
Jezdím li 180km/h, asi má článek pravdu. Jezdím li předepsanou rychlostí do 100km/h, je to jedno. Zimní guma se sice v létě více opotřebovává, ale přezutí 4 gum stojí ročně cca 600Kč, nebo musím investovat do disků, takže je to úplně jedno. Článek má zase zlodějský podtext.
17.4. | 13:08 overal
3
Povinné zimní pneumatiky jsou jen začátkem šikany chudší řidičů, kteří nemají peněz na rozhazování! Čekám, kdy si nějaký zbohatlík vzpomene, že v zimě na sněhu by měly mít dovoleno jezdit jen vozidla s pohonem 4x4, nebo alespoň se řízením kol i zadní osy, samozřejmě prý kvůli bezpečnosti řidičů!!
17.4. | 13:03 overal
4
Samozřejmě jsou letní pneumatiky v létě lepší, ale řekl bych to takto, zatáčka, kterou běžně jezdíme 50-60 se dá na hranici smyku projet s letními pneumatikami 90 a s ojetými a vyzrálými zimními pneumatikami jen 85! Kolikrát za život to využijete?? Naprostá většina řidičů NIKDY!!
17.4. | 12:59 overal
0
Jene berte to asi takhle, většina lidí nemá zimní a letní auto, byt, zahradu, i když by to bylo asi lepší, nosí v zimě i v létě stejný oblek či prádlo!
11.4. | 19:37 overal
5
Chybí nápis REKLAMNÍ SDĚLENÍ!! Jediný kdo je ohrožený dojížděním zimních pneumatik v létě je zisk gumárenských společností!! Pokud zimní pneumatiky používáte, alespoň dvě zimy vyzrají natolik, že pokud jsou sjeté pod 4mm jsou dostatečně pevné, aby ses nimi dalo v létě naprosto bezpečně jezdit!!
11.4. | 16:29 novohrady
3
"Odborník"ředitel autoservisu? Kolik tak, takový ředitel najezdí ročně km? Nás se nikdo neptá na náš názor a tak jezdíme na jedněch gumách, dokud je nesjedeme. To znamená od startu s novým autobusem v srpnu 2016 přes zimu až do dubna 2017 najezdit 130 000km. Jde jim jen o peníze.
11.4. | 07:59 jan6060
-1
Proč se hned hádáte a nadáváte si. Každý ať jedná podle svého zdravého rozumu. Je to stejné jako v zimě chodit v kraťasech a v horkém létě v zimní bundě a čepici.