Aktualizováno 31.8. 2017 11:59
Řidiči proberte se!

Auta jezdí bezdůvodně v levém pruhu. Máme dvě rady, co s tím!

Jízda v levém pruhu
Zdroj: Profimedia

Je to problém a nesvědčí to o ničem jiném, než o bezohlednosti řidičů. Bezdůvodná jízda v levém pruhu sice může být potrestána pokutou a dvěma body, ale spoustě řidičů je to evidentně jedno.

Zažil to už nepochybně každý z nás... Relativně volná dálnice nebo dvouproudá silnice první třídy či obchvat. A před vámi auto, které jede v levém nebo středním pruhu, pravý pruh je přitom prázdný. Většinou jede přesně podle předpisů, na dálnici tedy tachometrových 130 km/h, případně je jeho rychlost nižší. Dojedete ho. Nic. Chvíli jste za ním. Nic. Přiblížíte se. Nic! Pustíle levý blinkr. NIC! Bliknete na něj dálkovými světly... BUM, dotyčný šlápne na brzdový pedál, snad aby vám ukázal, že jezdit rychle se nemá.

 

DOPORUČUJEME: Čeští řidiči neumí uvolnit pruh pro záchranáře. Tady je NÁVOD!

 

Policie je bezmocná

Tohle je situace, při které by každý řidič vraždil. Je to totiž bezmoc, protože zákon sice praví, že levý pruh je jen na předjíždění, ale spousta lidí si z toho nic nedělá a okázale ho ignoruje. „Pár pokut za jízdu vlevo jsme dali, ale moc jich nebylo,” přiznává příslušník dálniční policie pod příslibem nezveřejnění jména. „Špatně se to dokazuje, řidiči se vymlouvají na provoz, případně že se vyhýbali nerovnostem v levém pruhu.“

 

Co říká zákon?

Ten jasně praví, že mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování. Předjíždí se vlevo, vpravo se může předjíždět jen ve dvou případech, a to při jízdě v připojovacím a odbočovacím pruhu, nebo při předjíždění auta, které odbočuje vlevo.


DOPORUČUJEME: Co máte dělat, když vjedete na dálnici do protisměru?

 

Řešení existuje
Jan Červenka, vedoucí redaktor AutoTn.cz a zároveň instruktor sportovní i defenzivní jízdy, říká, že v praxi se mu nejvíc vyplácí, když okázale přejíždí z pruhu do pruhu a blinkry přitom pouští výrazně dřív, než je ve skutečnosti potřeba. „Je v tom kus psychologie, naučil jsem se to v Anglii při instruktorském kurzu defenzivní jízdy,“ říká. „Svým příkladem totiž ovlivníte ostatní řidiče, kteří se pak stáhnou doprava, bez ohledu na to, jestli jedou 130 nebo 115 km/h. Schválně si to vyzkoušejte.“
Existuje ještě jeden způsob. Podle zákona můžete ve městě klidně jet v pravém pruhu a vyšší rychlostí, protože tady nejde o předjíždění, ale o souběžnou jízdu. Nicméně v zákoně stojí, že na dálnici nebo víceproudé silnici může nastat podobná situace, a to když v koloně jede jeden pruh rychleji než ten druhý.


DOPORUČUJEME: Víte, jak se máte chovat, když je zúžená dálnice? Tady je video!

 

I právníci mají fintu

Zákon je jasně napsaný, jeho výklad se dá přizpůsobit. Stačí vědět, jak argumentovat. Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (tzv. souběžná jízda); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu. Lukáš Měch, právník, má jasné vysvětlení: „Na dálnici můžete jet rychleji v pravém pruhu, když tak předjedete víc než jedno auto. Dvě auta a víc už se totiž dá chápat jako kolona. Samozřejmě, že při tom ale nesmíte nikoho omezit nebo ohrozit.“ Jinými slovy, předjet zprava lze, ale nesmí to být nebezpečné a musíte předjet víc jak jedno auto. Neberte to, prosím, v žádném případě jako nabádání, ale je to bezpečnější, než jet někomu těsně za nárazníkem a riskovat, že vám dotyčný šlápne na brzdu a vše skončí nehodou.
 

Anketa

A co vy? Jezdíte bezdůvodně v levém pruhu?

Hlasovalo 798 lidí.

 

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

31.8. | 15:22 vlada-2222
12
Proč se jezdí vlevo?Protože je tam o poznání lepší vozovka,vpravo je většinou ...
31.8. | 12:31 x x
-7
ano klasika čecháčkovské chování:-) jak typické
1.9. | 15:53 allanaldik
2
Náhlasit nevhodný komentář
ne BRZDCE v levem pruhu???Rychlich aut je ze 100 asi 25-30 ale ze 100 aut co jedou v levem pruhu jich je 70-80, tak kdo dela vice prestupku? ti co se snazi neprekroct rychlost a pro jistotu jedou prave v levem pruhu. Pak se da klidne predjizdet z prava protoze vlevo je kolona,nehrozi zadna pokuta.
1.9. | 15:53 allanaldik
2
Náhlasit nevhodný komentář
auta nechtej uhnout tem rychlejsim ikdyz pomale jedouci auto si to frci 100km/h. a schvalne brzdinebo jen rozsviti brzdova svetla pro zabavu.Policie nedava pokuty za jizdu v levem pruhu, pry to neni prukazne a co ty vymozenosti v jejicha utech? kamery preci nahravaji i rychle jedouci auta tak proc-
1.9. | 15:53 allanaldik
2
Náhlasit nevhodný komentář
Kdyz vjedu na dalnici zjišťují ze v provozu je jen levy pruh a pravy? ten pro MNOHO ridicu neexistuje. ja vjedu do praveho pruhu a kdyz napisu ze je ve velmi dobrem stavu po opravach a max.se vyhnu kamionum a nemusim se bat ze ve strednim pruhu NEKDO pojede. Vsichni jsou nacpani v levem a pomala-
31.8. | 17:52 Knespl Jaroslav
10
Náhlasit nevhodný komentář
Až bude pravý pruh stejně kvalitní, jako levý- myslím D1, tak bude problém vyřešen. Když omylem zabloudim na tuto "silnici", tak jedu na neopravených úsecích vlevo, ale vždy uhnu rychlejším.
31.8. | 17:50 Štefan Nemeth
7
Náhlasit nevhodný komentář
Na dálnici D1 jezdím často v levém pruhu, neboť ten pravý je jak oraniště co vám odrovná nejen podvozek a výfuk s katalizátorem. To raději na to šlápnu než dr-dr-drncat v pravém.
31.8. | 17:47 overal
7
Náhlasit nevhodný komentář
Dokud bude pravý pruh vypadat jako tankodrom, budu jezdit v levém pruhu, pokud mě někdo dojíždí pustím pravý blinkr když se přiblíží, tak mu uhnu, ale okamžitě se vracím zpět i když jezdím těch svých 130-135 dle navigace.
31.8. | 15:22 vlada-2222
12
Náhlasit nevhodný komentář
Proč se jezdí vlevo?Protože je tam o poznání lepší vozovka,vpravo je většinou vymačkaná od kamionů,ale když je vidět spěchajícího,tak se musí včas uhnout,jinak je to bezohledné,nevíme proč spěchá
31.8. | 12:31 x x
-7
Náhlasit nevhodný komentář
ano klasika čecháčkovské chování:-) jak typické