Aktualizováno 8.2. 2017 17:43
Zaváté značení

Nehoda kvůli zasněžené dopravní značce: Kdo za ni může?

Zavátá dopravní značka
Zdroj: Profimedia
Zasněžené značky nezbavují řidiče odpovědnosti - ilustrační foto

Problémy nedělají v zimě řidičům jen zasněžené silnice, ale také zakryté dopravní značky. Co když předjíždím na plné čáře, která není vidět? Nebo kvůli sněhu přehlédnu stopku a způsobím nehodu? Přečtěte si, kdo je v takovém případě na vině.

Řízení v zimě je náročné. Bílo přede mnou, bílo za mnou, bílo pode mnou. Sníh dokáže zakrýt úplně všechno, i dopravní značky. Ať už jde o vodorovné značení namalované přímo na silnici, nebo svislé podél cest, řidiči by se jím měli řídit.

 

Jenže co když značku kvůli sněhu nevidí? Policisté jsou v takových případech shovívavější, všechno ale na sníh svést nemůžete. Jízda v zimě má svá specifika, proto bychom měli jezdit opatrněji, více předvídat a řídit se zdravým rozumem.

 

"Jakmile si nejsme jisti například tím, zda lze v daném úseku předjíždět a přerušovanou čáru na vozovce nevidíme, chováme se, jako by tam byla plná čára," informoval ÚAMK. Vodorovné značení navíc často doprovází to svislé, a tak se musíte přesvědčit, jestli vedle silnice nějaká značka nestojí.

 

Další nápovědou může být i specifický tvar dopravní značky. Stopku nebo třeba značku "Dej přednost v jízdě" poznáte, i kdyby ji halil sníh a bláto. Nemůžete se tak vymlouvat, že jste nevěděli, jaká tam stojí značka.

 

 

Sníh vás tedy neopravňuje k tomu, jezdit si, jak chcete. I tak ale může dojít k nehodě právě z důvodu, že značení nebylo pod sněhem vidět. V takovém případě místo okamžitě vyfoťte, abyste měli důkaz pro pozdější jednání s policí nebo pojišťovnou.

 

"Aby bylo zjevné, že nenesete odpovědnost za danou havárii prostě proto, že jste se neměli podle čeho orientovat. S takovou situací zákon počítá, ale je na místě to nechat potvrdit jak policií, kterou zavoláte na místo nehody, tak případně vlastními snímky," doporučil ÚAMK.

 

Když to shrneme, na zaváté značky se můžete vymlouvat pouze tehdy, když není vidět vodorovné ani svislé značení. Zároveň platí, že byste měli na sněhu jezdit opatrněji a více sledovat značky. Zároveň ty upravující přednost v jízdě platí kdykoliv - kvůli specifickému tvaru.

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

8.2. | 22:03 tomáš fuk
1
jedu jako by tam žádná nebyla holt musim dávat pozor a pokud je led na vozovce ...
8.2. | 17:38 pichav
-3
ZAVATA !!!! ZAVEJI !!!! SESTASEDESATA !!!! ZNATE JI ???!!!!!!!!
13.2. | 17:27 ppadys
0
Náhlasit nevhodný komentář
nevím,o čem zde diskutujete,ta osmdesátka je vidět úplně zřetelně.
8.2. | 22:03 tomáš fuk
1
Náhlasit nevhodný komentář
jedu jako by tam žádná nebyla holt musim dávat pozor a pokud je led na vozovce nasadim řetězy zase chyba ,v německu jsou ve výbavě bez nich tam ani nejezděte
8.2. | 20:41 Štefan Nemeth
0
Náhlasit nevhodný komentář
Na vině je jedině bezohlednost vůči ostatním a nepřiměřená rychlost stavu vozovky. Proto na Moravě jezděte jen max 60!
8.2. | 18:56 undatra
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Za zasněženou značku může řidič ,za několik km ledovky ti ,kteří tam způsobili hromadnou nehodu .Pokud tam havaruje i policie ,tak je asi problém jinde .
8.2. | 17:38 pichav
-3
Náhlasit nevhodný komentář
ZAVATA !!!! ZAVEJI !!!! SESTASEDESATA !!!! ZNATE JI ???!!!!!!!!