Publikováno 9. 10. 2017
Šokující výsledky průzkumu

Navigace ruší řidiče víc než psaní SMS zpráv!

Volvo
Zdroj: Volvo

Moderní auta ruší řidiče při řízení víc než jejich mobilní telefony!

Nejspíš byste čekali, že psaní SMS zpráv nebo telefonování bude těmi nejrušivějšími elementy při řízení. Jenže americká bezpečnostní organizace AAA ve spolupráci s univerzitou v Utahu uskutečnila výzkum, ze kterého jednoznačně vyplývá, že nejvíc ruší řidiče při řízení ovládání navigace. Průzkumu se zúčastnilo 130 řidičů ve věku 21 až 36 let, kteří řídili celkem 30 nových automobilů s rokem výroby 2017. A už teď vám prozdradíme, že některé systémy dovedou odvést pozornost řidiče na neskutečných 40 vteřin!


DOPORUČUJEME: Pokuty a body! Tohle vám hrozí jen za pouhé držení mobilního telefonu...

 

Závěry výzkumu jasně hovoří o tom, že ovládání navigace řidiče je nejnebezpečnější činnost v autě. Některé multimediální systémy jsou totiž tak komplikované, že jejich ovládání zabírá veškerou řidičovu pozornost. Řidiči měli za úkol dělat za volantem různé činnosti a přitom byli sledováni kamerami. Podle záznamů pak vědci došli k překvapivým výsledkům... Navigace tedy ruší nejvíc, na druhém místě je psaní SMS zpráv a telefonování je podle AAA stejně nebezpečné jako ovládání autorádia. Nejméně nebezpečné je poslouchání hudby či audioknížek.


ŘÍDÍTE AUTO? PAK BYSTE MĚLI PARKOVAT U NÁS NA FACEBOOKU

 

Podle organizace AAA ani jedno z testovaných aut nemělo takové ovládání multimediálního systému, aby se dalo říct, že má jen nízký vliv na řidičovu pozornost. V druhé nejlepší skupině (mírné rozptýlení) jsou pak mimo jiné vozy Hyundai Santa Fe či Toyotu Corolla. Ve třetí skupině, označované jako vysoké rozptýlení, jsou Jeep Grand Cherokee, Toyota RAV, Kia Sorento nebo Jeep Compass. Nejvíc nebezpečné jsou pak systémy ve vozech Tesla Model S, Volvo XC60, Audi Q7, Mazda3 nebo Honda Civic.


DOPORUČUJEME: Šokující fotky - místo oleje nalila do motoru vodu do ostřikovačů

 

 

TN.cz

Diskuze

14.10. | 00:18 overal
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Nejnebezpečnější jsou sociální sítě, na druhém místě SMSky, u telefonování je důležitější závažnost obsahu, než způsob držení, či nedržení telefonu! Kritizovat zkušeného řidiče za jídlo, nebo pití při jízdě je neskutečná buzerace! Je daleko lepší si občas něčeho kousnout nebo se napít než usnout!!
11.10. | 10:33 Jiří Kuchta
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Nojo, kvalitní integrované navigace, multipanelem propojené se vším ostatním. To se mi s Waze nestane - i ten cíl se dá zadat hlasem. Cestou je tak maximálně zapotřebí občas upozornit na nějakou novou překážku.
9.10. | 14:20 Štefan Nemeth
5
Náhlasit nevhodný komentář
to jsou kecy! používám skoro furt WAZE, před odjezdem si nastavím trasu a pak jen poslouchám navigaci, ovládat již není třeba a za jízdy to ani nedovolí.
9.10. | 12:15 novus
5
Náhlasit nevhodný komentář
Kterej "Inzenyr " zase tu pitchovinu vymyslel? JE snad pravidelni nahlizeni do Autoatlasu bezpecnejsi? A sebevrazi hrajici si hry za jizdy, no, je treba navigaci zakazat?