Aktualizováno 24.3. 2017 11:07
Velká změna

Mýtné pro cizince na německých dálnicích bude! Už za dva roky

Dálnice Německo - ilustrační
Zdroj: Profimedia

Řidiči osobních aut budou muset od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. O zavedení mýtného dnes hlasy německé vládní koalice rozhodl Spolkový sněm.

Opatření kritizované německou opozicí i některými evropskými státy se citelně dotkne i českých řidičů, kteří hojně využívají dálniční síť v sousední zemi.


Výše mýtného se bude lišit v závislosti na objemu motoru a množství emisí. Desetidenní poplatek se bude pohybovat v rozmezí od 2,5 eura do 25 eur (zhruba 68 až 676 korun), dvouměsíční od 7 do 50 eur (189 až 1351 korun). Nejdražší roční mýtné přijde na 130 eur (3513 korun).


Německo už sice zákon o mýtném pro osobní auta schválilo v roce 2015, kvůli výhradám Evropské komise a protestům sousedních zemí ho ale dosud nezavedlo. Evropská komise původní normu považovala za diskriminační a spolkovou republiku loni v září žalovala u unijního soudu. Po zhruba dvou měsících se obě strany dohodly na kompromisu.


I nový návrh ale počítá s tím, že dálniční poplatky budou de facto platit jen zahraniční řidiči. Řidiči aut registrovaných v Německu mýtné sice také zaplatí, posléze se jim ale o zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel.Majitelé nejekologičtějších aut s velmi nízkými emisemi získají dokonce ještě větší úlevu, než kolik zaplatí na dálničních poplatcích.


Schválený systém však kritizuje několik evropských zemí, podle nichž je nadále diskriminační vůči zahraničním řidičům. Rakousko kvůli němu hrozí žalobou, se skepsí na něj hledí i Česko.

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

24.3. | 12:06 Petr Kelenda
4
Větší problém je zpoplatnění silnic I třídy v ČR a brzy zavedení silniční daně ...
24.3. | 12:39 Benito Juarez
-1
Jen ať si to zavedou. Doufám, že my naoplátku zavedeme nějaké reciproční ...
16.4. | 19:31 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Chamtivá nenažranost je základním stavebním kamenem kapitalismu a proto všechny zlodějiny nakonec vždy zvítězí!
24.3. | 12:46 Petr Kelenda
1
Náhlasit nevhodný komentář
V ČR platí silniční daň jen auta zaregistrovaná k podnikání.Pokud má podnikatel vozidlo na LPG nebo CNG,neplatí ani on žádnou silniční daň.
24.3. | 12:39 Benito Juarez
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Jen ať si to zavedou. Doufám, že my naoplátku zavedeme nějaké reciproční opatření.
24.3. | 12:35 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
JA jako nemec prakticky dalnici nepotrebuji k beznym cestam v okoli bydliste..Nato je tu husta sit silnic..Ktere jiste ted budou preplnene..A co mne udivuje, v Cesku se stale neplati dan z motorovych vozidel? Ten "Relikt" z dob socialismu?
24.3. | 12:06 Petr Kelenda
4
Náhlasit nevhodný komentář
Větší problém je zpoplatnění silnic I třídy v ČR a brzy zavedení silniční daně pro každé auto.To se dotkne každého z nás.
24.3. | 11:22 Petr Kelenda
0
Náhlasit nevhodný komentář
Klidně si to zpoplatněte od zítřka!Hlavně si nechte všechny bubáky a časem se nedoplatíte na sociálních dávkách.Bubáci=pomsta za řádění Hitlera.Já to Němcům přeji,aby je bubáci časem sežrali.