Publikováno 8. 12. 2016
věčná otázka

Mohou cyklisté přijít o řidičák? Nenechte se zmást, takhle to je!

Cyklisté a řidičský průkaz
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Může cyklista za přestupek přijít o řidičský průkaz? (ilustrační foto)

Může cyklista při spáchání přestupku přijít o řidičský průkaz, nebo ne? U odpovědi na tuto otázku si mnoho lidí není jistých a zbytečně pak vznikají fámy. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Když si dáš pivo, sedneš na kolo a chytne tě policie, seberou ti řidičák - takové názory panují mezi mnohými lidmi. Není to ale pravda. Trest sice skutečně hrozí, o řidičské oprávnění se ale bát nemusíte.

 

Jak to je?

Člověk, který sedne na kolo, se automaticky stává účastníkem silničního provozu. A jako takový musí dodržovat příslušné předpisy. Jedním z nejdůležitějších pravidel při jízdě na kole je zákaz pití alkoholu.

 

Jenže zatímco řidiči auta, který se pod vlivem alkoholu dopustí přestupku, hrozí, že přijde o řidičský průkaz, v případě cyklisty je situace jiná. "Cyklista při spáchání přestupku nemůže přijít ani o body, ani o řidičský průkaz. Vystavuje se ale pokutě," vysvětluje školitel řidičů Jaroslav Honsů.

 

 

A jeho slova potvrzují také policisté. "Určitým specifikem při trestání cyklistů je to, že nebývá ukládán trest nebo sankce zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení jízdního kola. Ani v případě prokázaného přestupku nemůže být cyklistovi zadržen či odejmut řidičský průkaz. Tento doklad totiž opravňuje k řízení motorového vozidla, kterým jízdní kolo samozřejmě není," píše se na policejních stránkách.

 

Pokuty za jízdu na kole pod vlivem alkolu jsou přitom poměrně vysoké. Pokud nadýchají do 1 promile, pokuta může dosáhnout výše 25 tisíc, nad jedno promile potom hrozí pokuta až 50 tisíc. "Může nastat i situace, kdy bude cyklista natolik opilý, že ohrozí život či zdraví osob nebo způsobí značnou škodu na majetku. V tomto případě mohou policisté po zvážení všech okolností nezodpovědné jednání cyklisty kvalifikovat jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky," dodávají policisté.

mom TN.cz