Publikováno 8. 12. 2016
věčná otázka

Mohou cyklisté přijít o řidičák? Nenechte se zmást, takhle to je!

Cyklisté a řidičský průkaz
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Může cyklista za přestupek přijít o řidičský průkaz? (ilustrační foto)

Může cyklista při spáchání přestupku přijít o řidičský průkaz, nebo ne? U odpovědi na tuto otázku si mnoho lidí není jistých a zbytečně pak vznikají fámy. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Když si dáš pivo, sedneš na kolo a chytne tě policie, seberou ti řidičák - takové názory panují mezi mnohými lidmi. Není to ale pravda. Trest sice skutečně hrozí, o řidičské oprávnění se ale bát nemusíte.

 

Jak to je?

Člověk, který sedne na kolo, se automaticky stává účastníkem silničního provozu. A jako takový musí dodržovat příslušné předpisy. Jedním z nejdůležitějších pravidel při jízdě na kole je zákaz pití alkoholu.

 

Jenže zatímco řidiči auta, který se pod vlivem alkoholu dopustí přestupku, hrozí, že přijde o řidičský průkaz, v případě cyklisty je situace jiná. "Cyklista při spáchání přestupku nemůže přijít ani o body, ani o řidičský průkaz. Vystavuje se ale pokutě," vysvětluje školitel řidičů Jaroslav Honsů.

 

 

A jeho slova potvrzují také policisté. "Určitým specifikem při trestání cyklistů je to, že nebývá ukládán trest nebo sankce zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení jízdního kola. Ani v případě prokázaného přestupku nemůže být cyklistovi zadržen či odejmut řidičský průkaz. Tento doklad totiž opravňuje k řízení motorového vozidla, kterým jízdní kolo samozřejmě není," píše se na policejních stránkách.

 

Pokuty za jízdu na kole pod vlivem alkolu jsou přitom poměrně vysoké. Pokud nadýchají do 1 promile, pokuta může dosáhnout výše 25 tisíc, nad jedno promile potom hrozí pokuta až 50 tisíc. "Může nastat i situace, kdy bude cyklista natolik opilý, že ohrozí život či zdraví osob nebo způsobí značnou škodu na majetku. V tomto případě mohou policisté po zvážení všech okolností nezodpovědné jednání cyklisty kvalifikovat jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky," dodávají policisté.

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

8.12. | 11:03 roko-lanek
18
Zlati komunisti.
8.12. | 17:48 tonny44
-8
Osobně je mrddám, na kole jezdím hodně, za rok cca 5000 km, nikdy se mi nic ...
10.2. | 04:37 tangacek
0
Náhlasit nevhodný komentář
uz jsem platil za alkohol na kole 26000 korun
25.12. | 11:23 ppadys
3
Náhlasit nevhodný komentář
roko-lanek,přesně tak,zlatí komunisti.
17.12. | 11:12 Jan Spousta
2
Náhlasit nevhodný komentář
Vaš text "Cyklista při spáchání přestupku nemůže přijít ani o body, ani o řidičský průkaz", ale ja si vždycky myslel že se body přidělují a neodebírají, něco jako trestné body a najednou mi na nově napíší že se o body přichází. "Musím se hodně učit" :)
17.12. | 02:53 duchodcejan
6
Náhlasit nevhodný komentář
Když chodec vstoupí do vozovky - třeba na přechodu - taky se stává účastníkem silničního provozu ! By podle toho měli před přechodem všichni foukat do balonku !!! KAM AŽ DOJDE HLOUPOST "MOCNÝCH" ?
11.12. | 18:16 overal
11
Náhlasit nevhodný komentář
Době socialismu říkají dnešní demagogové totalita, ale až šikana vymýšlená dnešním systémem nám ukazuje co skutečná totalita je a co umí vymyslet!!
8.12. | 19:22 edajosef
3
Náhlasit nevhodný komentář
To vymyslela banda blbců..........
8.12. | 17:48 tonny44
-8
Náhlasit nevhodný komentář
Osobně je mrddám, na kole jezdím hodně, za rok cca 5000 km, nikdy se mi nic nestalo, často se po výletu stavuji na pár piv, které se někdy protahnou i na dvojciferné číslo. Vím co snesu a když je to přes čáru, tlačím. 10 kousků klidně odjedu, ale po polňačkách, tam ty benga neoperují.
8.12. | 16:58 František Los
7
Náhlasit nevhodný komentář
Co já pamatuji tak jsme vždy do hospody i z ní jezdili na kole, pravdou je, že jsme na zpáteční cestě s několika pivama jezdili po polních nebo málo frekventovaných cestách, no a potkat tenkrát policajta po setmění to byl zázrak
8.12. | 16:10 tonny44
9
Náhlasit nevhodný komentář
Tento doklad totiž opravňuje k řízení motorového vozidla, kterým jízdní kolo samozřejmě není," píše se na policejních stránkách.:-))))) Elektro kolo má motor, je tedy motorové vozidlo. A fčil mudrujte :-)))
8.12. | 14:07 Miloš Tichý
7
Náhlasit nevhodný komentář
8.12. | 10:57 Ukradeny Trotl...Příteli sice už su podle melma starý kmet,(geront),,Jezdím už víc jak 53 roků,,Ale nechápu,co je to vystrašený zajíček.!!Každý NOVÁČEK JEZDÍ POMALU,PŘESNĚ PODLE PRAVIDEL.!!TY NECÍTÍŠ ŽÁDNOU VINU,?? Ty opravdu ne,, ale tata s mamu jo.