Aktualizováno 16.8. 2017 18:35
Měli jste pravdu?

Kdo projede křižovatkou jako první? TADY JE SPRÁVNÉ ŘEŠENÍ!

Včerejší hádanka jak vystřižená z autoškoly rozpoutala velkou diskuzi a spoustu vášní. Takže jaké je správní řešení?

Jednoduchá křižovatka ve tvaru písmene T, kde není značkami určená přednost v jízdě. A na ní tři auta. Kdo pojede jako první? Kdo dá komu přednost? A je to nějaký chyták?


DOPORUČUJEME: Kdo projede křižovatkou jako první? Řidiči, ukažte se!„Je to klasické řešení dopravní situace jak vystřižené z učebnice,“ usmívá se Jiří Macháček, učitel z autoškoly. „Spoustu lidí zmate přerušovaná čára, nebo řeší, že tady má přednost úplně každý, takže pak tvrdí, že z křižovatky odjede jako první ten, kdo do ní i první přijel,. Ale přestože to zní logicky a třeba v americe jsou křižovatky, kde se takhle jezdí, naprosto běžné, tak v Evropě platí pravidlo pravé ruky. Řešení tady samozřejmě ale je, a je jen jedno!“

 

BAVÍ VÁS AUTA A SVĚT KOLEM NICH? STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU!

 

Kvitujeme s povděkem, že správné řešení opakovaně zaznělo v diskuzi pod článekem i na facebooku, ale taky je na místě zmínit, že spousta řidičů by křižovatku projelo špatně. Přesto by v reálu nejspíš všichni výrazně zpomalili. „Tato situace vyžaduje spolupráci všech řidičů a v praxi to vypadá nezřídka tak, že si navzájem ukážou a pouští se. Ale řešení podle pravidel silničního provozu je takové, že do křižovatky najede jako první červené auto, které následně dává přednost zelenému. V ten okamžik však nemá řidič modrého auta žádný vůz po své pravici před křižovatkou, a tak jede jako první. Poté projede zelené a na konec projíždní červené, které celý manévr zahájilo. První tedy projede křižovatkou modré, pak zelené a na konec červené auto.“

 

DOPORUČUJEME: Chcete si (ne)zničit spojku? Poradíme vám, jak ji maximálně šetřit.

 

 

 

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.8. | 09:51 oraborad
30
Jak muze projet modrý dřív než červený, když si s červeným najede do křižovatky?
18.8. | 23:16 Helena Hořínková
-9
Pro mě je to na první pohled jasné a jsem taky ráda za to, že jsem to i správně ...
24.9. | 11:44 flizal
0
Náhlasit nevhodný komentář
V případě, o kterém se teď bavíme, má řidič červeného auta v podstatě po pravé ruce zelené auto, musí mu tedy dát přednost a nemůže do křižovatky ani najet. Na této křižovatce musí každé auto dávat přednost zprava a na tom, kdo projede křižovatku první, se musí řidiči dohodnout!
24.9. | 11:39 flizal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nechápu, co opravňuje řidiče červeného auta k najetí do křižovatky. Panem Macháčkem popisované řešení průjezdu křižovatkou by platilo v případě klasické čtyřramenné křižovatky. V tom případě by červené auto mělo zprava volno a mohlo by do křižovatky najet.
26.8. | 11:32 Pavla Dupačová
15
Náhlasit nevhodný komentář
Odborník to sice vysvětlil krásně podle zákona o dopravě ale jaksi zapomněl na to,že pokud si červený najede do středu křižovatky,sice uvolní zprava místo modrému,ale ten nemá kudy projet a je vymalováno.Pokud by chtěl toto řešení použít musela by být vozovka širší s odbočovacími pruhy.
18.8. | 23:16 Helena Hořínková
-9
Náhlasit nevhodný komentář
Pro mě je to na první pohled jasné a jsem taky ráda za to, že jsem to i správně trefila :-) JJ, autoškola mě před cca 15ti lety aspoň něco naučila :-D
18.8. | 13:22 Martin Žákovský
12
Náhlasit nevhodný komentář
Anebo tedy, když je tu to pravidlo pravé ruky tak by mělo být pořadí: 1. červené (to po pravé straně nikoho nemá) a zelené i když je protijedoucí stejně musí dát přednost modrému, potom tedy 2. modré a nakonec 3. to zelené. ;-)
18.8. | 12:53 Martin Žákovský
17
Náhlasit nevhodný komentář
to se učí v autoškole ? A potom nemají být dopravní nehody. souhlasím s pořadím 1. zelené, 2. červené a 3. modré. jinak se může stát, že se srazí všichni. :P
17.8. | 17:36 novus
2
Náhlasit nevhodný komentář
Vprvni rade byse mel vyresit ten, co je za znaceni vozovek odpovedny..Pokud bysi vsichni davali prednost, taK JE TO JEDNOU PRESTANE BAVIT A VSICHNI TRI VYRAZI NARAZ:: PAK TEPRVE BUDE VESELO:::
17.8. | 16:48 novus
2
Náhlasit nevhodný komentář
Drzko,,omezovalo by auta jedouci za nim ..jedouci primo!!Dokonce byje prinutil cervenej zastavit! Motorka byho asi objela vpravo, ale pokud jizdni pruh ma do 3 metru, tak auta tu moznost nemaji a musi zastavit a pockat az cervenej dokonci odboceni.
17.8. | 14:54 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
17.8. | 12:37 truthwillprevail: Kohopak by ohrožovalo nebo omezovalo? Najet tam může - viz ustanovení §22, odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb.
17.8. | 14:50 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
17.8. | 12:21 truthwillprevail: Tak pro tebe ještě jednou: Podle pravidel silničního provozu v daném případě platí, že všichni dávají přednost všem, tudíž nikdo nemůže projet. Řidiči se musí dohodnout, jak křižovatku projedou, protože pravidla silničního provozu nedávají k jejímu řešení vodítko