Aktualizováno 13.3. 2017 15:49
test zraku

Každý druhý řidič špatně vidí. Jak jste na tom vy? OTESTUJTE SE

Řidička
Zdroj: Profimedia
Každý druhý řidič v Česku špatně vidí

Řidičů trpících oční vadou je na českých silnicích dvojnásobně více než v roce 2013, tehdy jich podle BESIP a Policie ČR byla čtvrtina. Loňská kontrola zraku více než tří stovek řidičů zjistila vadu zraku u každého druhého, 4 % z nich by za volant sedat vůbec neměla.Většina z nich přitom o svých problémech nemá tušení.

Řidič, který špatně vidí, není nebezpečný jen sobě, ale také ostatním. Výsledky loňských měření odhalily u každého druhého z 364 kontrolovaných řidičů oční vadu. A na českých silnicích tak začíná jít o život. Alarmujícím zjištěním však bylo to, že většina postižených řidičů o svých komplikacích vůbec nevěděla, informuje Ústřední automotoklub (ÚAMK).

 

"To je pro nás velice důrazným varováním. Jsou to totiž závažné argumenty pro bezpečnost silničního provozu a uvědomění si, že i oči jsou nejen pro řidiče životně důležité," upozorňuje prezident ÚAMK JUDr. Oldřich Vaníček, a dodává: "Pokud řidič nebude chodit na pravidelné lékařské prohlídky, může se stát, že hůře rozezná dopravní značení, chodce, dítě, cyklistu, anebo nedobrzdí právě kvůli tomu, že špatně vidí."

 

Jak často na vyšetření?

Vyšetření u očního lékaře by měl každý dospělý podstoupit minimálně jednou za tři roky, po pětačtyřicátém roce věku každé dva roky. Řidiči by rovněž měli absolvovat oční prohlídky v 60, 65 a 68 letech a dále každé dva roky.

 

"V rámci prevence se provádí vyšetření zrakové ostrosti k odhalení refrakčních vad nebo změn dioptrií, které lze následně korigovat brýlemi, kontaktními čočkami, anebo trvale, tedy laserovým zákrokem. Vyšetření zorného pole zase zachycuje výpadky i v periferních částech, měření nitroočního tlaku pak může včas podchytit vznik zeleného zákalu. Důležité je také vyšetření očního pozadí, které zobrazí chorobu sítnice nebo zrakového nerv," vysvětluje Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

 

 

Otestujte se v pohodlí domova

Přímo u počítače si můžete vyzkoušet, jak dobře vidíte do dálky, a to pomocí stejné metody, jakou používají lékaři. Stačí, když si tabulku s písmeny na obrazovce zvětšíte tak, aby šíře obdélníku byla asi 11,5 cm (stiskněte tlačítko CTRL a tlačítko +).Posaďte se do vzdálenosti 3 metry od monitoru, zakryjte si vždy jedno oko a čtěte řádky shora dolů. Pokud nepřečtete řádek 6/6 oběma očima, budete pravděpodobně potřebovat brýle.

 

Test zraku

 

DALŠÍ TESTY NAJDETE ZDE

 

Co trápí řidiče nejčastěji?

Mezi vady, které řízení výrazně ztěžují, patří zejména krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Zhruba 6 % řidičů navíc trpí určitým stupněm barvosleposti. Řízení ale ovlivňuje i šeroslepost, tedy zhoršené vidění za šera. Zejména seniory zase často postihuje šedý zákal.


Podmínky pro získání řidičského oprávnění

Skupiny A, B, C, E, T

K získání oprávnění: Přečtete-li alespoň jedním okem nebo oběma očima najednou (ať už s brýlemi nebo bez brýlí) o jeden stupeň větší řádek vyšetřovacích optotypů, než je řádek určující normální vidění.


Při pravidelných prohlídkách: Přečtete-li alespoň jedním okem (ať už bez brýlí nebo s brýlemi o maximální síle 10 dioptrií) o dva stupně větší řádek vyšetřovacích optotypů, než je řádek určující normální vidění.

 

 

Skupina D

K získání oprávnění: Přečtete alespoň jedním okem nebo oběma očima najednou (ať už bez brýlí nebo s brýlemi o maximální síle 6 dioptrií) o jeden stupeň větší řádek vyšetřovacích optotypů, než je řádek určující normální vidění. A zároveň každým okem (ať už bez brýlí nebo s brýlemi o maximální síle 6 dioptrií) přečtete o jeden stupeň větší řádek vyšetřovacích optotypů, než je řádek určující normální vidění.


Při pravidelných prohlídkách: Přečtete-li alespoň jedním okem (ať už bez brýlí nebo s brýlemi o maximální síle od -6 do +8 dioptrií) o jeden stupeň větší řádek vyšetřovacích optotypů, než je řádek určující normální zrakovou ostrost a druhým okem o dva stupně větší řádek vyšetřovacích optotypů než, je řádek určující normální vidění.

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.3. | 19:19 bard-lidu
12
Rád bych upozornil, že čekací doby u očních lékařů jsou minimálně 2 měsíce nebo ...
13.3. | 16:32 pichav
-8
JA TO VIDIM TAK ZE SPRAVNY SPORTRIDIC !!!! MUSI MIT HLAVNE 7 SMYSL !!! SMYSL ...
14.3. | 19:09 Stanislav Schönstein
2
Náhlasit nevhodný komentář
Twl pichav přestaň to tady bombardovat těma velkejma písmeny a šetři z vykřičníky jseš s tím trapnej
14.3. | 12:09 Tomáš Adamec
7
Náhlasit nevhodný komentář
Ridici postradaji hlavne mozek.
13.3. | 19:19 bard-lidu
12
Náhlasit nevhodný komentář
Rád bych upozornil, že čekací doby u očních lékařů jsou minimálně 2 měsíce nebo spíše více. Horší než zubaři.
13.3. | 17:21 Vratislav Harabiš
3
Náhlasit nevhodný komentář
Ještě by bylo fajn dát ten zrakový text v trochu jiném formátu, aby tam nebyly zřetelné ty šílené jpg artefakty :-)
13.3. | 16:33 pichav
-5
Náhlasit nevhodný komentář
A NEJEN VE STREDU !!§!
13.3. | 16:32 pichav
-8
Náhlasit nevhodný komentář
JA TO VIDIM TAK ZE SPRAVNY SPORTRIDIC !!!! MUSI MIT HLAVNE 7 SMYSL !!! SMYSL PRO OVLADNUTI KARY !!!! KARA JE SLEPA A DUVERIVA !!! KAM JI VEDE TAM JEDE !!! A HLAVNE VIDIM TO TAK !!! ZE BY SI MELY VSECHNY ZENY VZIT PRIKLAD Z TE KARY !!! A SLEPE A ODDANE SVEHO RIDICE NASLEDOVAT KAM JE VEDE !! DO STREDU