Aktualizováno 17.2. 2017 12:27
Mýtné v Německu

Dálniční poplatky v Německu? Oškubat se nenecháme

Německá dálnice
Zdroj: isifa.com

Německo plánuje tento rok zavést dálniční mýtné pro osobní auta. Podle posudku se ale dálniční poplatky dotýkají pouze zahraničních řidičů. Rakousko z důvodu diskriminace nejspíš podá žalobu k Soudnímu dvoru EU.

Plánované zpoplatnění německých dálnic je v rozporu s pravidly Evropské unie. Podle právního posudku vědecké služby německého Spolkového sněmu se mluví o diskriminaci zahraničních řidičů.

 

To se nelíbí zejména Rakušanům, ti uvažují o podání žaloby. Tento problém se týká i českých řidičů. "Nyní se provádí důkladná analýza a pokud vyjde najevo, že je zpoplatnění diskriminační, určitě se k žalobě připojíme," sdělil pro TN.cz Tomáš Neřold, tiskový mluvčí ministerstva dopravy.

 

 

Dálniční známky by museli zaplatit všichni, včetně německých obyvatel. Těm by se ale poplatky vrátily formou slevy na dani. Jedná se tedy o nepřímou diskriminaci na základě státní příslušnosti a ta je v Evropské unii nepřípustná.

 

Spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt tato fakta popírá a ohání se tím, že by kompenzaci za mýtné dostávali jen Němci, kteří mají ekologicky šetrné vozy. Celá záležitost se zatím ještě projednává a zavedení mýtného by se mělo uskutečnit až na podzim letošního roku.

bar TN.cz