Aktualizováno 20.3. 2017 07:25
zimní provoz

Snižte spotřebu, šetřete vůz! 25 rad, jak se v zimě starat o auto

Zdroj: TV Nova

Zimní počasí mnohým motoristům komplikuje život. Údržba auta v chladném období totiž vyvolává řadu otázek. Co byste měli o chování auta v zimě vědět? Na ty nejpalčivější dotazy odpovídal Ústřední automotoklub.

1. Při kolika stupních mrzne zimní nafta?

Pro stanovení hranice odolnosti nafty proti tuhnutí se od 70. let používá kritérium filtrovatelnosti, tedy fakt, do kdy se skrze sítko palivového filtru dostanou krystalky tuhnoucího parafínu. Běžná nafta má bod filtrovatelnosti při -10 stupních Celsia, zimní pak při -20.

 

Odborníci ÚAMK ale upozorňují, že při dlouhodobějších mrazech, se může filtrovatelnost a tedy riziko nefunkčnosti motoru, projevit už při - 18 stupních. Naopak přidáním aditiv lze zlepšit filtrovatelnosti o více než 5 stupňů. Dalším krokem je použití tzv. arktické nafty, která má bod filtrovatelnosti do – 32 stupňů Celsia. Pamatujme, že zimní nafta je v zimním období automaticky k dostání na čerpacích stanicích, arktická spíše jen v horských oblastech.

 

 

2. Jak připravit starý diesel na zimu?

Starším dieselům můžeme ulevit hned několika kroky. Jednak je to výměna motorového oleje za takový, který má vhodnější viskozitu, v zimním období tedy tolik nehoustne a tudíž se písty v motoru snadněji rozpohybují. Další možností je volba vhodnějších žhavicích svíček, takže dojde k silnějšímu zapálení směsi paliva.

Pokračování na další straně

 

mom TN.cz