Publikováno 12. 4. 2017
Které už nepoužívat

Jak poznat ojeté pneumatiky? Takhle zjistíte, že už jsou na odpis!

Ilustrační foto

Mnoho řidičů touto dobou řeší otázku, jestli stávající pneumatiky mohou ještě použít, případně zda má ještě cenu ty zimní skladovat. Nemusíte být zrovna zkušený automechanik, abyste poznali, kdy máte gumu vyhodit. Čtěte, jak mít jasno za pár vteřin!

Řidiči by měli pneumatiky měnit dvakrát ročně. S prvním dubnem končí povinnost mít zimní gumy a většina řidičů přechází na letní. A v tu chvíli si kladou otázku, zda jsou zimní pneumatiky natolik opotřebené, že nemá cenu je skladovat, případně zda se dají ty letní, které ležely ve skladu, ještě použít.

 

Existuje mnoho způsobů, kterými pneumatika stárne. Guma se stává tužší a křehčí, není tak pružná a hůře "drží" na silnici, snižuje se její přilnavost. Postupně je také méně odolná proti zahřívání, protože je oslaben ocelový základ pneumatiky.

 

Jak poznat ojetou pneumatiku

Většina lidí si ještě z autoškoly pamatuje, že hloubka dezénu by měla být u zimních pneumatik nejméně 4 milimetry, u těch letních 1,6 milimetru. Změříte ji snadno - měrkou, kterou koupíte za pár korun na pumpě nebo v supermarketu, případně vám ji sdělí v servisu.

 

 

Zda jsou gumy sjeté, poznáte i podle kontrolní plošky, kterou by měly všechny pláště mít. Jde o malý výstupek uprostřed drážky. Ten určuje minimální hloubku dezénu - pokud je vrchní běhoun vyšší, je guma ještě v pořádku. Pokud už je na stejné úrovni jako kontrolní ploška, měli byste ji vyměnit.

 

Hloubka dezénu však není jediným rozhodujícím faktorem. Na každé pneumatice především zkontrolujte, zda není zpuchřelá, popraskaná, nejsou na ní boule. Mechanické poškození způsobuje sluneční záření a zahřívání, k němuž dochází při používání.

 

O tom, jestli pneumatiku vyměnit, rozhoduje i její stáří. Jak ho určit a jak staré gumy jsou ještě přípustné, čtěte na následující stránce:

 

epa TN.cz

Diskuze

30.9. | 13:26 johnny008
-1
Náhlasit nevhodný komentář
No musím říci, že kdybych se o zimní pneu nestaral a pečlivě je neskladoval během letní sezóny, nemohl bych mít zimní pneu více jak tři roky. Osobně jsme si pořídil vlastní zouvačku a vyvažovačku (na https://www.vawobchod.cz/) a díky tomu si pneu sundávám i z disku, dle mého méně trpí než ne disku.
15.5. | 13:39 Petr Kelenda
0
Náhlasit nevhodný komentář
Zimní pneu starší 2 a více roků jsou tak tvrdé,že se skoro vůbec nesjíždí.Na závodění to však není,protože v zatáčce kvílí a nedrží stopu ve velké rychlosti.Na běžné ježdění postačí.Já teď jezdím celoročně na 7 let starých zimních pneu a vzorek je pořád stejný(za dobu 1,5 roku).
21.4. | 07:39 Hana Klánová
-5
Náhlasit nevhodný komentář
Dobrý den, já si myslím že by se mělo investovat do nových a kvalitních pneumatik. Za skvělou cenu seženete pneumatiky na https://www.pneuok.cz.
15.4. | 23:31 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Vy také nechodíte na slunce bez ochrany, pokud víte že budete používat pneumatiky přes 4 roky, tak jim už od druhé sezony dopřejte ochranu (stačí z vnější strany a ne na vzorek!!)!