Publikováno 23. 8. 2017
Víte, co máte dělat?

Hasiči na dálnici D1: Češi neumí uvolnit pruh pro záchranáře!

Zdroj: facebook

Hasiči vyjížděli k nehodě hořící cisterny na dálnici D1 u Hranic na Moravě. Nyní zveřejnili video, na kterém je vidět, jak spousta řidičů v koloně zmatkuje a neví, co má dělat. Při výjezdu záchranářů jde přitom o vteřiny.

Na zveřejněném videu je vidět především chaos, řidiči stojící v koloně kličkují mezi jednotlivými pruhy a netuší, jestli mají uhnout do prava, do leva, nebo zůstat stát na místě. V tomto místě má přitom dálnice tři pruhy a je dostatečně široká. Jistě, stres, když za vámi houkají záchranáři dělá svoje, ale stačí respektovat základní pravidla jak uvolnit prostor záchranným složkám a vše může proběhnout naprosto hladce. Moc se nám líbí, že třeba v Rakousku musí řidiči vytvořit volný pruh pro záchranáře již při přijíždění do kolony! Takže jak se máte chovat?
 

 

Na okresce, kde se jezdí jen jedním pruhem v každém směru
S dostatečným předstihem zpomalte tak ať kvůli vám nemusí brzdit záchranáři a uhněte s autem maximálně do leva, využijte pro to celou šířku krajnice. Nečekejte, až vás záchranáři úplně dojedou, reagujte co nejdříve.


DOPORUČUJEME: Houby se vám mohou prodražit, za parkování v lese můžete dostat pokutu až 100 tisíc!

 

Na dálnici, kde se jezdí dvěma pruhy
Vždy uhněte ke svému kraji, vytvořte dostatečně široký průjezd prostředkem dálnice. Nechte si vždy lehkou rezervu od auta před vámi, ať máte možnost reagovat. Snažte se vytvořit pruh pro záchranáře předem i když vám to zákon přímo nenařizuje, dáte tak správný příklad ostatním řidičům!

 

Na dálnici, kde se jezdí třemi pruhy
Záchranná ulička se tvoří tak, že se nechává volný průjezd mezi pravým a prostředním pruhem, auta z prostředního pruhu tedy uhýbají do leva! Šířka pruhu pro záchranáře by měla mít minimálně 3 metry! To je případ i inkriminovaného kusu dálnice.

DOPORUČUJEME: Kdy můžete jet rychleji než dovolují předpisy?


Pozor, v zahraničí to bývá jinak!
Výše zmíněné platí pro české dálnice, v zahraničí to ale bývá na tříproudové dálnici tak, že pruh pro záchranáře se tvoří mezi levým a středním pruhem, auta ze středního pruhu tedy uhýbají do prava!

 

Pokuta 2000 Kč, ale i 2 180 Euro!
V Čechách můžete za nevytvoření pruhu pro záchranáře dostat pokutu až 2000 Kč, v Rakousku je to až 2180 eur (tedy více než 58 tisíc Kč). Připomínáme povinnost vytvořit záchranářskou uličku již při dojíždění do kolony. V Německu platí, že při vytvoření záchranného pruhu je vyžadováno zastavení provozu.


ŘÍDÍTE? STAŇTE SE NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU, UDĚLÁME Z VÁS LEPŠÍHO ŘIDIČE!

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

23.8. | 21:21 overal
5
Mimochodem, EU nás šikanuje absolutními nesmysly, jako je výkon vysavače, ale ...
25.8. | 21:51 Štefan Nemeth
-1
"Na okresce, kde se jezdí jen jedním pruhem v každém směru S dostatečným ...
28.8. | 17:39 dofora
0
Náhlasit nevhodný komentář
Skvela rada od nova.cz.... Je mamlas muze radit na okresce uhybat co nejvic doleva...
25.8. | 21:51 Štefan Nemeth
-1
Náhlasit nevhodný komentář
"Na okresce, kde se jezdí jen jedním pruhem v každém směru S dostatečným předstihem zpomalte tak ať kvůli vám nemusí brzdit záchranáři a uhněte s autem maximálně do leva, využijte pro to celou šířku krajnice. Nečekejte, až vás záchranáři úplně dojedou, reagujte co nejdříve." Do ...
23.8. | 21:21 overal
5
Náhlasit nevhodný komentář
Mimochodem, EU nás šikanuje absolutními nesmysly, jako je výkon vysavače, ale základní věci, jako jsou dopravní předpisy, které by sjednotit potřebovaly, jí nezajímají!
23.8. | 21:14 overal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Allanaldik většina řidičů u nás blinkr pouští, ale většinou pozdě! Zajeď si na dovolenou, alespoň do střední Itálie, tam nepoužívá blinkr naprostá většina řidičů, po návratu se ti bude zdát, že naši řidiči používají blinkry dobře!
23.8. | 21:09 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Pozor, svoboda internetu není v háji, vládne mu multikulti propaganda! Vyzkoušíte si to lehce, zadejte do googlu, nebo jiného zahraničního vyhledávače "bílá žena s dítětem" a manipulativně se zobrazí se ČERNÝM MUŽEM A ČERNÝM DÍTĚTEM! Neskutečný propagandistický hnus!
23.8. | 13:18 x x
1
Náhlasit nevhodný komentář
nic překvapivého....čecháček aby uhnul ne, raději bude blokovat a čumět co se stalo, co by pomohlo je okamžitě odebrat řidičák, ale na to nemáte v cz páky
23.8. | 12:01 allanaldik
3
Náhlasit nevhodný komentář
kdyz jsem tuhle nechal mezeru v kolone hned ji ucpal trotl ktery se snazil predjizdet v kolone. stacilo aby houkla sanitka,nemohla by projet uz nebylo kamuhnout.Nebo ucpana krizovatka kde se nedalo nikam jet, za mnou vsichni toubi.PROC?Protoze to jsou bezohledni IDIIOTI chteji aby nikdo nikam nemohl
23.8. | 11:59 allanaldik
2
Náhlasit nevhodný komentář
MNOHO ceskych ridicu neumi ,,ridit" a to je asi ten hlavni problem. na silnicich potkavam dnes a denne klickujici auta z pruhu do pruhu aniz by pouzili BLINKR o zrcatkach ani nemluvim, ty se asi pouzivaj kdyz se zensky maluji na nic jineho uz NE.-
23.8. | 09:47 slecnazprahy
3
Náhlasit nevhodný komentář
Češi se neumí ani zipovat a kvůli tomu je většina kolon ....