Publikováno 3. 3. 2017
Na nový čekáte až 20 dní!

Desetitisícům lidí přestane platit řidičák! Zkontrolujte si ten svůj

Řidičský průkaz
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Ministerstvo dopravy varovalo, že jen v březnu přestane desetitisícům řidičů platit řidičský průkaz. Před deseti lety bylo vydáno nejvíce řidičských průkazů v historii, přes 800 tisíc, letos jim končí platnost. Na výměnu mají úřady až 20 dní. Za řízení s propadlým řidičákem hrozí pokuta až 2 tisíce korun.

Téměř 40 tisíc řidičů se tento měsíc přestane platit řidičský průkaz. Všichni, kterým byl řidičský průkaz vydán v roce 2007, se postupně musí dostavit na příslušný odbor obecního úřadu obce s rozšířenou působností.

 

Z 800 tisíc řidičů, kterým letos průkazy přestanou platit, to zatím udělalo už přes 130 tisíc řidičů. Naopak 47 tisíc šoférů nestihlo vyměnit řidičáky, jejichž platnost končila v lednu a v únoru. Ministerstvo dopravy teď varuje, že v březnu úřady čekají další nápor, protože platnost průkazů končí velkému množství řidičů.

 

Pokud vám končí platnost řidičského průkazu v březnu, máte nejvyšší čas si zažádat o nový. "Lhůta pro vydání je 20 dnů. V případě, že řidič využije vydání v expresním termínu do 5 dnů, vyjde ho výměna na 500 korun," upozorňuje ministerstvo dopravy.

 

 

Výměna ve dvacetidenní lhůtě je jinak zdarma. A to i v případě, že necháte stávající průkaz propadnout. Řidič k výměně potřebuje pasovou fotografii a stávající řidičák, se kterými musí přijít na příslušný úřad.

 

S výměnou není potřeba čekat na poslední chvíli, o nový průkaz lze žádat s tříměsíčním předstihem. Část šoférů toho již využila, protože podle lednových údajů měla jen v březnu skončit platnost téměř 77 tisíc průkazů.

 

 

Ministerstvo varuje, že další velké nápory na úřadech očekává v srpnu, říjnu a listopadu. Otálet s výměnou by neměli hlavně řidiči v Praze, Jihomoravském, Moravskoslezském a ve Středočeském kraji, kde je potřeba vyměnit nejvíce průkazů.

 

Pokud necháte řidičský průkaz propadnout, budete dál řídit a chytnou vás policisté, hrozí vám pokuta až 2 000 korun na místě nebo 2 500 korun ve správním řízení.
 

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

3.3. | 16:51 Vojta Také
7
Proč se každou chvíli vyměňují řidičáky ? Není to vyhazování peněz ?
24.4. | 12:42 Antonín Lopatka
0
Miloš Tichý - To je blbost. Zákaz řízení a taková pokuta je za řízení bez ...
24.4. | 12:42 Antonín Lopatka
0
Náhlasit nevhodný komentář
A řekl mi akorát, ať se nikde v autě necourám a jak to bude možné, sjedu si pro doklady. A ať se to neopakuje.
24.4. | 12:42 Antonín Lopatka
0
Náhlasit nevhodný komentář
Taky se mi stalo, že jsem u sebe neměl nic (občanku, řidičák...), prostě jsem popadl druhou bundu. Policajt si proklepnul na dálku auto, zeptal se mně na jméno, bydliště a datum narození. Tak si ověřil, že jsem to já.
24.4. | 12:42 Antonín Lopatka
0
Náhlasit nevhodný komentář
Miloš Tichý - To je blbost. Zákaz řízení a taková pokuta je za řízení bez řidičáku - tj. když vůbec není oprávněn řídit motorová vozidla. Že je řidičák propadlý, nebo ho nemá u sebe, tak to většinou policajt řeší domluvou, nebo symbolickou pokutou (100Kč).
3.3. | 16:51 Vojta Také
7
Náhlasit nevhodný komentář
Proč se každou chvíli vyměňují řidičáky ? Není to vyhazování peněz ?
3.3. | 14:47 Miloš Tichý
1
Náhlasit nevhodný komentář
Chytli ho u baráku,když se rozjel.Neměl vypité,nic neporušil,ale měl bohužel propadlý řidičák.Ale ta pokuta je fakt likvidační! měl moje auto, a jel vnoci do práce na noční.
3.3. | 14:43 Miloš Tichý
2
Náhlasit nevhodný komentář
Je to lež!! ogara chytli s propadlým řidičákem,,ani o tom nevěděl.Dostal 24000 pokuta,a nesmí jezdit 12 měsíců. Tichý Miloš.