Publikováno 15. 2. 2018
Test z autoškoly

Co znamenají tyhle neobvyklé dopravní značky? Znáte je?

Neobvyklé značky
Zdroj: BESIP

Existují stovky obecných dopravních značek a nespočetně dalších informativních či provizorních a dodatkových tabulek. Dokážete poznat, co znamenají?

Neznalost neomlouvá. Jenže značek jsou stovky a těžko si někdo dokáže z autoškoly zapamatovat všechny. Obzvlášť když o té doby už uběhlo pár let. Navíc další značky přibývají, naposledy v roce 2106. A některé jsou tak neobvyklé, že se s nimi na silnici málokdy setká i profesionální řidič.

 

Tady je několik možná méně známých značek a značení. Víte, co znamenají?

  

Neobvyklé značky, pohyblivý most
Zdroj: BESIP

 

Tuhle značku v ČR hned tak nepotkáte. Upozorňuje na blízkost pohyblivého mostu. V zahraničí se s touto značkou můžete potkávat častěji, například při cestách po Nizozemsku.

 

Neobvyklé značky
Zdroj: BESIP

 

Řidiči kamionů modrou informativní provozní značku znají. Informuje o únikovém pruhu, kde lze v případě nouze, například při sníženém účinku brzd, zastavit vozidlo pomocnými prostředky, například protisvahem nebo hrubým štěrkovým povrchem. V ČR bývá k vidění zejména v oblasti táhlých klesání v příhraničních oblastech.

 

Neobvyklé značky, mlha
Zdroj: BESIP

 

Ne, tohle není špatně vytištěný obrázek auta, ty čáry tam patří. Značka A26 upozorňuje na častý výskyt mlhy (případně kouře) snižující viditelnost. V mlze je třeba zapnout mlhovky a přizpůsobit rychlost.

 

Neobvyklé značky, pozor žáby
Zdroj: BESIP

Značka se na silnicích objevila v roce 2016 spolu s dalšími výstražnými značkami upozorňujícími na možnou srážku se specifickou zvěří. Tato značka má za úkol chránit žáby...

 

Neobvyklé značky, nábřeží
Zdroj: BESIP

 

Výstražná značka informuje řidiče, že jedou po pozemní komunikaci, která směřuje na nechráněné nábřeží nebo na břeh vodní plochy. Jestli nechcete mít z auta loď, raději brzděte.

 

Neobvyklé značky, vzdálenost
Zdroj: BESIP

 

Z obrázku je celkem patrné, čeho se značka týká. Pravidla doporučují dodržovat bezpečné rozestupy, i když na to mnoho řidičů nedbá. Tahle značka ale minimální rozestup přímo určuje, respektive zakazuje jízdu ve vzdálenosti menší než je ta vyznačená.

 

Neobvyklé značky, cyklisté v protisměru
Zdroj: BESIP

Dodatková tabulka upozorňuje řidiče, že v protisměru je povolena jízda cyklistů v odděleném jízdním pruhu. Často doplňuje značku jednosměrky, pokud do takto označené ulice vjíždíte, držte se v pruhu vyznačeném pro automobily a sledujte pohyb cyklistů.

 

Neobvyklé značky, silniční kaple
Zdroj: BESIP

 

Další informativní značka. Označuje místo, kde se nachází silniční kaple. Modlení samozřejmě nařízeno není.

 

Neobvyklé značky, okruh
Zdroj: BESIP

 

Informativní provozní značka Okruh je od roku 2016 graficky odlišná od původní značky stejného významu. Jedná se o městský obchvat vedoucí dopravu mimo centrum. Může být uveden i název okruhu.

 

Neobvyklé značky, profil
Zdroj: BESIP

 

Tohle není místo, kam chodí řidiči náklaďáků na záchod. Tabulka v kombinaci s dopravní značkou "Jiné nebezpečí" upozorňuje na omezení průjezdního profilu vozovky.

 

Kolik bodů z deseti byste si připsali?

 

 

Historie dopravního značení sahá až do středověku, první značky byly vytesány do kamene. S nástupem automobilismu v 19. století se postupně ukázalo jako nedostatečné a ve 20. století situace donutila jednat legislativní orgány všech zemí ke sjednocení dopravního značení, které se v průběhu let dostalo i do tehdejšího Československa. Nejnovější obnova dopravního značení je z roku 2016 a přinesla na světlo světa i nové dopravní značky na úkor starých, nepoužívaných.

TN.cz