Aktualizováno 29.3. 2017 09:10
Domy na kolečkách

Češi si oblíbili dovolené s karavanem nebo obytným autem + RADY

Dovolená s karavanem nebo obytným autem je pro Čechy čím dál tím lákavější. Půjčovny mají vybukované termíny dlouho dopředu a lidé si kupují vlastní domky na kolečkách.

Češi poznávají kouzlo obytných aut, a taky se vrací ke karavanům. Svědčí o tom nejen o poznání víc cestovatelů na kolečkách na silnicích a v kempech, ale taky vysoká návštěvnost specializovaných výstav a hlavně vyblokované termíny v půjčovnách. „Poptávka po půjčování karavanů a obytných vozů každým rokem stoupá,“ uvádí Michal Vašek ze společnosti Karavan centrum Hykro. Půjčovna má od dubna do září prakticky vše obsazené, jak auta tak obytné přívěsy. Caravan Centrum Pardubice loni zaznamenalo nárůst zájmu o zapůjčení obytného vozu o zhruba patnáct procent. „Častější jsou oproti minulosti také kratší zápůjčky - například na víkend, protože řada lidí si chce karavanink nejdříve vyzkoušet,“ uvedl Petr Tesner ze společnosti Caravan Centrum Pardubice. Podle Vaška lidé s karavanem či obytným vozem nejčastěji míří do tradičních destinací jako je Chorvatsko. „Za zmínku určitě stojí Norsko. Jinak je to klasika - Chorvatsko, Itálie. Velmi navštěvované je jezero Lago di Garda v Itálii (ale to spíše na jaře - duben, květen). Naopak na ústupu je Francie,“ dodal Vašek.


DOPORUČUJEME: Jak se řídí v zahraničí? Tohle musíte vědět!

 

caravan

 

Aktivnímu karavaninku se v Česku věnuje až pět tisíc lidí a na trhu dnes existuje více jak 180 půjčoven s nabídkou 700 karavanů a obytných aut. Prodeje karavanů a obytných aut loni se vloni zvýšily zhruba o desetinu na přibližně 1800 vozidel a evropský trh rostl podobným tempem na 165 000 obytných vozidel a přívěsů. Karavaninku se v Česku aktivně věnuje kolem čtyř až pěti tisíc lidí, další řádově tisíce si obytná vozidla příležitostně půjčují.

DOPORUČUJEME: Obytný návěs nabízí neuvěřitelný luxus!

„Dlouho jsem to počítal, protože půjčení karavanu je jasně levnější než jeho pořízení a částka nutná na roční provoz, ale nakonec jsme si koupili vlastní,“ říká Pavel Kott, který se karavaninku věnuje už deset let. „Ta flexibilita je k nezaplacení, stejně jako to, že je to vaše druhá domácnost. Máme obytné auto jako mají jiné chalupu.“ Martin Kvaska má ale na věc jiný názor: „Obytné auto si půjčujeme na čtrnáct dní na rodinnou dovolenou. Stojí to cca 30 tisíc korun. Když si spočítám, kolik bych dal jen za havarijní pojištění, není co řešit. Ještě děsivější částka je ale ztráta hodnoty karavanu nebo obytného auta.“

 

caravan


7 věcí, které musíte o jízdě s karavanem a obytným autem vědět

1. ROZMĚRY
Většina obytných aut je dlouhá hodně přes šest metrů, což je limitem pro manévrovatelnost. Ještě důležitější je ale šířka auta - běžně je to 2,7 metru, takže pozor na omezení na dálnicích. Úplně nejdůležitější číslo je ale výška auta - tohle většina řidičů běžně řešit nemusí, ale s obytným autem prostě neprojedete všude a musíte to hlídat. Klidně si napište tahák na palubní desku. Při jízdě s karavanem musíte neustále myslet na to, že většinou karavan je o kus větší a širší než auto, které používáte na tahání.

2. VÁHA 
Pokuď máte řidičský průkaz na auto do 3,5 tuny, tak by skutečná váha neměla tuto cifru přesáhnout. Speciálně v Rakousku a Německu vás klidně pošlou s autem na mobilní váhy a to pak může hodně bolet. Jen samotné plné nádrže vody, paliva plynu mohou váhu auta dramaticky zvýšit.

3. JÍZDA S PŘÍVĚSEM
Pokuď nemáte řidičské oprávnění rozšířené o možnost tahání přívěsů, takzvanou skupinu E, nemůžete s karavanem jet.

4. UKOTVENÍ NÁKLADU
Před jízdou se přesvědčte že máte zavřená všechna okna, dveře od garáže a zavřený plyn. V kabině mějte zavřenou a zajištěnou lednici, pozor i na správné uložení osobních věcí, nebo nádobí. Samozřejmostí by pak mělo být ukotvení nákladu v garáži.

5. ZATÁHNĚTE BOČNÍ SCHODY
Většina obytných aut už má kontrolku případně hlasitý alarm, který vás na to upozorní, ale vždy než se s autem či karavanem rozjedete, tak si to překontrolujte.

6. CO NALOŽIT?
Většina obytných aut či karavanů co si půjčíte je plně vybavená a má doplněnou chemii v záchodě, plyn v lahvích a má i vybavení kabiny - od nádobí až po ložné prádlo. Vždy se hodí drobné nářadí, lopatka, čelovka, rohožka, plachta na zem před auto a repelent.

7. JÍZDA A PLÁNOVÁNÍ
S obytným autem a karavanem nikdy nepojedete stejně rychle jako s běžným osobním autem. Jedna vám to nedovolí výkon auta, ale taky omezení na silnici. Dávejte si pozor na již zmíněné rozměry, boční vítr a hodně předvídejte. Zkušenost hovoří, že vaše průměrná rychlost bude cca 80-90 km/h a podle toho i plánujte svoji cestu. Pořiďte si navigaci pro obytná auta, nebo mapu, kde jsou zakreslené kempy a odpočívadla. Cestu si dobře naplánujte.

 

caravan

ČTK + Červ TN.cz